banner

Dieta kobiet planujących ciążę. cz.I

Autor: Aleksandra Reyer

Warto przed poczęciem dziecka zebrać się na odwagę i spojrzeć na siebie obiektywnie. Na początek weźmy pod uwagę: masę ciała, spożywane używki oraz aktywność fizyczną. Jeśli spróbujemy zmienić na lepsze, to, co w naszym stylu życia niewłaściwe z pewnością zminimalizujemy ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie porodu, zwiększymy prawdopodobieństwo naszego dobrego zdrowia, samopoczucia i wyglądu w czasie ciąży, a także damy potomkowi solidne podstawy do prawidłowego rozwoju.

Na początku przyjrzyjmy się masie naszego ciała. Sprawdźmy współczynnik BMI, a jeśli mamy okazję, zbadajmy również zawartość tłuszczu w ciele. Jest to metoda dokładniejsza niż wskaźnik BMI. Poza tym warto także dowiedzieć się, jak ciężar naszego ciała prezentuje się wg wskaźników WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder) oraz WHtR (stosunek obwodu talii do wzrostu). Jeśli okazuje się, że mamy nadwagę lub otyłość, zróbmy wszystko, aby ją zmniejszyć. W czasie ciąży konsekwencje nadmiernej masy ciała jak np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze mogą wystąpić wcześniej oraz stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Nadmierna masa ciała może także zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych. Często jest powiązana z nadmierną utratą krwi podczas porodu, koniecznością wykonania cięcia cesarskiego oraz wydłużonym czasem hospitalizacji i zakażeniem ran pooperacyjnych. Również niska masa ciała jest niekorzystna, jeśli chcemy starać się o potomstwo. Niski poziom tkanki tłuszczowej w ciele może utrudniać zajście w ciążę, gdyż obniżona jest synteza hormonów płciowych, w konsekwencji może dojść nawet do zatrzymania owulacji. Jeśli z niską masą ciała powiązane jest niedożywienie jakościowe, skutkiem jest gorszy rozwój łożyska, a co za tym idzie - niedobory witamin i minerałów oraz niska masa urodzeniowa dziecka. Doprowadzić to może do wystąpienia wad wrodzonych, przedwczesnego porodu lub poronienia.

Niezwykle ważne jest przyjrzenie się swoim nałogom. Jeśli myślimy o dziecku, dla jego dobra, skończmy z paleniem papierosów. Idealnie byłoby rozstać się z nikotyną i innymi toksynami najpóźniej 3 miesiące przed planowaną ciążą. Przez ten czas organizm zdąży oczyścić się ze szkodliwych substancji, dzięki czemu dziecko będzie miało szansę rozwijać się prawidłowo. Jeśli planujemy potomstwo, nie pijmy także alkoholu. „Napoje wyskokowe” spożyte w 5 pierwszych tygodniach ciąży mogą zaburzać prawidłowy rozwój mózgu dziecka, prowadząc do groźnych konsekwencji w przyszłości. Ponadto mogą doprowadzić także do poronienia.

Warto podczas przygotowań do poczęcia dziecka prowadzić aktywny tryb życia. Dzięki temu mięśnie staną się silne i bardziej sprawne. Pozwoli to zapobiec występowaniu bólów kręgosłupa i stawów podczas ciąży, a także dobrze przygotuje nasze ciało do porodu. Dodatkowo przy występującym nadmiarze kilogramów, wysiłek fizyczny pozwoli nam go stracić.

W drugiej części artykułu dowiesz się jak powinna wyglądać Twoja dieta.

Aleksandra Reyer
Dietetyk

Przeczytaj także: Palenie papierosów a ciąża

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.