Nasi eksperci

Wyszukaj przepis

Zadaj pytanie

Nie wiesz jak karmić roczne dziecko, dziecko nie chce jeść warzyw.

Zadaj pytanie

Dodaj swój przepis

Znasz smaczne zdrowe przepisy?
Twoją zupę zje nawet największy niejadek?


Dodaj przepis

Czy mięso dla dzieci na zupkę powinno gotować się osobno?

Autor: Aleksandra Kilen

Mięso i ryby podawane dziecku powinno być sprawdzone i jak najwyższej jakości. Warto je kupować w sklepach ekologicznych, ze zdrową żywnością lub w sprawdzonych sklepach mięsnych i rybnych.

Przygotowując zupę lub mięso dla dwulatka można pozostawiać wywar z mięsa. Mimo to jest on alergenem (do wody przedostają się wszelkie hormony i substancje chemiczne z mięsa hodowanego nieekologicznie), dlatego należy zachować ostrożność.

Wywar mięsny nie jest polecany dla niemowląt. Starszym dzieciom można podawać rosół i inne zupy na wywarze mięsnym. Warto jednak podkreślić, że znacznie zdrowsze są dania i zupy gotowane na wywarze warzywnym, z dodatkiem ugotowanego oddzielnie mięska.

Jeśli ma Pani możliwość kupowania produktów w sklepach z wiejską żywnością, to nie ma problemu. Warto spytać czy produkty te są z gospodarstwa ekologicznego lub prowadzonego bez nadmiaru sztucznych pasz itp.

Mięso podawane na drugie danie może być gotowane, duszone czy pieczone.

Należy wówczas podawać dziecku mięso bez sosu w którym się gotowało. Nie ma powodu, aby wcześniej obsmażać czy obgotowywać mięso przed duszeniem.


Aleksandra Kilen
Dietetyk

Przeczytaj także:
Czy krewetki są dozwolone w diecie dwuletniego dziecka?

Menu dla dziecka na 30 dni