Nasi eksperci

Wyszukaj przepis

Zadaj pytanie

Nie wiesz jak karmić roczne dziecko, dziecko nie chce jeść warzyw.

Zadaj pytanie

Dodaj swój przepis

Znasz smaczne zdrowe przepisy?
Twoją zupę zje nawet największy niejadek?


Dodaj przepis

Dieta matki karmiącej - skaza białkowa u dziecka

Autor: Monika Hajduk

Co jeść (karmie piersią), gdy dziecko ma skazę białkową? Czy wolno mi jeść jakieś owoce? Czy muszę mieć jakąś specjalną dietę?


Witam,

Dieta przy stwierdzonej skazie białkowej u dziecka zakłada eliminację mleka oraz jego wyrobów, takich jak: sery, masło, margaryna, śmietana, jogurty.

Nie można spożywać produktów należących do tej grupy oraz tych, które ze względu na swoje właściwości nie są wskazane w diecie każdej mamy karmiącej (o nich więcej w artykule Czego nie należy spożywać jak się karmi piersią?).

W Pani diecie nie powinno znajdować się także białko jaja (żółtko jest dozwolone). Jeżeli została zdiagnozowana alergia na białko krowie niezbędna jest także eliminacja mięsa i wędlin wytwarzanych z tego gatunku zwierząt.

Powinna Pani także wybierać ciemniejsze gatunki pieczywa, bowiem bułki pszenne (tzw. kajzerki), pieczywo cukiernicze i półcukiernicze (np. chałki, bułki maślanki) zawierają często dodatek mleka, masła czy serwatki.

Mięsa proponuję piec samemu (np. schab, polędwica). Te kupne są często "wzbogacane" w różne produkty białkowe z dodatkiem mleka. Należy uważać na niektóre produkty mięsne np. parówki, wędliny, które w swym składzie mogą zawierać izolaty białek mleka.

Z warzyw i owoców należy tylko wyeliminować te, które nie są wskazane w diecie każdej mamy karmiącej tj. cytrusy, truskawki, warzywa wzdymające, o intensywnym zapachu.

Zachęcam także do dokładnego czytania etykiet produktów spożywczych i zwracania uwagi na to, czy nie znajdują się w nich potencjalne alergeny (np. mleko w proszku).

Śniadania i kolacje mogą składać się z produktów zbożowych (chleb i bułki graham, pszenno-żytnie, żytnie, razowe, pełnoziarniste), produktu białkowego w postaci wędliny (najlepiej pieczonej samodzielnie) oraz dozwolonych warzyw.
W Pani diecie nie powinno zabraknąć też kolorowych, smacznych sałatek z dodatkiem np. kurczaka.

Poniżej załączam podsumowującą tabelę produktów niewskazanych przy zdiagnozowanej skazie białkowej u dziecka karmionego mlekiem matki.

Produkty i potrawy niedozwolone:

Napoje: czekolada w proszku (zawiera w składzie mleko)
Mleka i sery: mleko, sery, śmietany krowie, i wszystkie które po sprawdzeniu alergizują, produkty zawierające w swoim składzie mleko, lub białka mleka, mleko sojowe w niektórych przypadkach, sery kozie (mogą zawierać mleko w ilości do 1/3 całkowitego składu mleka), budynie
Mięso i ryby – produkty potencjalnie wzbogacone w izobaty białek mleka np.: parówki, mielonki itp.
Tłuszcze – majonez, masło, masła roślinne z dodatkiem masła, kremy, sosy sałatkowe
Owoce – jak wszystkie niewskazane w diecie mamy karmiącej
Warzywa i rośliny strączkowe - gotowe sałatki z majonezem, warzywa z puszki, konserwowe, proszę czytać etykiety składu, puree ziemniaczane z proszku zawiera mleko), kiszona kapusta i ogórki (często są ubijane z serwatką)
Słodycze: kremy zawierające mleko, słodycze z dodatkiem mleka, lody, masła orzechowe zawierające mleko
Pieczywo i inne zbożowe – Bułki pszenne (zawierają mleko), chałki, bułki słodkie, pieczywo półcukiernicze, płatki śniadaniowe np.: kukurydziane (nieraz dodatek mleka), pieczywo chrupkie, krakersy, paluszki, makarony (często zawierają mleko)
Inne – proszki do pieczenia (produkowane są często na bazie mleka), buliony, musztardy, ketchup, zupy w proszku wszystko co może zawierać knedle (kluski) – z dodatkiem mleka, niektóre leki np.: witaminy.

mgr Monika Hajduk
Dietetyk

Jeśli będzie Pani miała problemy z ustaleniem pełnowartościowej diety zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Ułożymy dla Pani wzorcowy jadłospis. Jadłospis jakościowy na 7 dni

Przeczytaj także: Dieta w pierwszym miesiącach po porodzie

Menu dla dziecka na 30 dni