Nasi eksperci

Wyszukaj przepis

Zadaj pytanie

Nie wiesz jak karmić roczne dziecko, dziecko nie chce jeść warzyw.

Zadaj pytanie

Dodaj swój przepis

Znasz smaczne zdrowe przepisy?
Twoją zupę zje nawet największy niejadek?


Dodaj przepis

Zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku >6 lat

Autor: Aleksandra Kilen

Dzieci w wieku powyżej 6 lat są już mniej zależne od rodziców. Same coraz częściej decydują o rodzaju i częstotliwości spożywanych pokarmów. Rówieśnicy, media, moda a także duża dostępność do różnorodnej żywności powoduje częste sięganie po niezdrowe produkty i przejadanie się wśród dzieci.

• Okres powyżej 6 roku życia wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, ale i ze zwiększonym apetytem.

• Nadmiernemu spożywaniu posiłków towarzyszy często brak aktywności fizycznej. Dlatego zadbaj zarówno o właściwe odżywianie jak i o odpowiednią dawkę ruchu dla swojego dziecka.

• Dbaj o różnorodność posiłków. Składniki pokarmowe występują w różnych ilościach w różnorodnych grupach produktów, dlatego tak ważne jest urozmaicenie w jadłospisie twojego dziecka.

Prawidłowa dieta dla dzieci powyżej 6 lat powinna dostarczać: warzyw (także strączkowych) i owoców w każdym posiłku, produktów zbożowych z pełnego ziarna, mleka i produktów mlecznych o zmniejszonej zawartości tłuszczu, olejów roślinnych lub miękkich margaryn o małej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i trans, ryb ( 2 razy w tygodniu), chudego mięsa, drobiu (bez skóry), ryb i produktów mięsnych o zmniejszonej zawartości tłuszczu.

Mleko i przetwory mleczne powinny być podawane przynajmniej 3 razy dziennie tak, by dziecko wypijało, co najmniej 3 szklanki mleka lub jego zamienników, w celu uniknięcia niedoborów wapnia i białka zwierzęcego, które jest podstawowym budulcem organizmu.

Mleko i jego przetwory powinny dostarczać zmniejszonej ilości tłuszczu, ponieważ są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Wybieraj mleko 1,5-2%, jogurt 2%, kefir, maślankę i chude lub półtłuste sery.

Do picia warto podawać dziecku wodę niegazowaną, herbatki owocowe, ziołowe, soki pomarańczowe 100% lub warzywne przeznaczone dla dzieci. Codziennie maluch powinien wypijać około 1 l na 10 kg masy ciała i około 30 ml na każdy następny kilogram.

• Uważaj na zbyt częste sięganie przez Twoje dziecko po produkty o dużej zawartości cukru i tłuszczów (zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych), które sycą ale też dostarczają znikomych ilości składników pokarmowych.

• Edukuj dziecko w zakresie właściwego odżywiania i zachęcaj je do wartościowych produktów, ale nie naciskaj, bowiem może to przynieść efekt odwrotny od zmierzonego.


Aleksandra Kilen
Dietetyk medyczny

Przeczytaj także: Jadłospis dla dzieci w wieku od 6 lat

Menu dla dziecka na 30 dni