Nasi eksperci

Wyszukaj przepis

Zadaj pytanie

Nie wiesz jak karmić roczne dziecko, dziecko nie chce jeść warzyw.

Zadaj pytanie

Dodaj swój przepis

Znasz smaczne zdrowe przepisy?
Twoją zupę zje nawet największy niejadek?


Dodaj przepis

Dieta dziecka powyżej 1. roku życia

Autor: Agnieszka Daria Kula

Dzień Dobry chciałam się spytać co mogę podawać synkowi do jedzenia. Ma on rok i trzy miesiące dodam że jest nie jadkiem i do tego drobniutki. Proszę o radę. Jak zrobię mu kaszkę to wypluwa a mleko je jedynie w nocy, karmię butelką.

Żywienie dzieci po 1. roku życia powoli zaczyna przypominać dietę osób dorosłych. Nie należy jednak bezkrytycznie przenosić zasad racjonalnego żywienia zdrowych osób dorosłych na dzieci. U ludzi dorosłych procesy wzrostu i budowy zostały zakończone, zaś u dzieci nadal one trwają. W diecie dzieci nie powinno się więc ograniczać tłuszczu i cholesterolu, a także stosować diety bogatoresztkowej.
Od najwcześniejszych lat należy zadbać, aby dieta dziecka była urozmaicona. Codziennie muszą się w niej znaleźć produkty ze wszystkich grup, a więc:

1. Produkty zbożowe

Warto spożywać produkty zbożowe jak najmniej przetworzone. Proszę włączyć do diety synka naturalne płatki, kasze, brązowy ryż, makarony pełnoziarniste, owsiankę, pieczywo typu graham, powoli proszę wprowadzać pieczywo z dodatkami ziaren zbóż, soi, słonecznika. Białe pieczywo pszenne, wysokoprzetworzone należy ograniczyć w diecie. Gotowe kaszki dla niemowląt często mają duży dodatek cukru. Obecnie są jednak dostępne kaszki dla dzieci, do których producent nie dodał cukru. Takie są godne polecenia.

2. Mleko i produkty mleczne.

Dzieciom do 3. roku życia należy podawać pełnotłuste produkty mleczne. Wraz z tłuszczem usuwane są bowiem witaminy w nim rozpuszczalne, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju małego dziecka. Do diety należy wprowadzić: jogurt naturalny, maślankę, kefir, sery twarogowe, ser żółty, pełnotłuste mleko niemodyfikowane. Należy jednak ostrożnie przechodzić z mleka modyfikowanego na mleko krowie, aby ewentualnie dostrzec reakcję alergiczną dziecka. Najlepiej zacząć od podania małej porcji mleka krowiego 1 raz w ciągu dnia. Jeżeli nie pojawią się żadne dolegliwości, np. wymioty, biegunka, wysypka po kilku dniach można podać znowu mleko krowie, większą ilość lub zwiększyć częstotliwość do 2-3 razy w ciągu dnia. Nie należy jednak rezygnować z podawania mleka modyfikowanego junior.

3. Mięso, ryby, wędliny, jaja

Proszę wybierać chude gatunki mięsa bez skóry– chudą cielęcinę, drób, ryby (zarówno chude jak i tłuste, 1-2 razy w tygodniu). Wędliny również należy wybierać chude, raczej drobiowe. Należy unikać podrobów (kiszka, pasztetowa, parówki itp.) i przetworów mięsnych. Na tydzień dziecko powinno spożywać 3-4 jajka. Warto pamiętać o tym, że wlicza się w to także jajko dodane do przygotowania np. sałatki czy obtoczenie mięsa lub ryby.

4. Warzywa i owoce

Warzywa i owoce należy podawać w ilości 250 g warzyw i 200 g owoców. Aby zapewnić dziecku odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych, należy uwzględnić w diecie dziecka warzywa i owoce ze wszystkich grup: zielone, czerwone, pomarańczowe i żółte. Bardzo ważne jest urozmaicenie. Dziecko po 1. roku życia może poznać smak cytrusów. Cytrusy jednak mogą uczulić dziecko, dlatego należy uważnie obserwować jak dziecko zareaguje.

5. Tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Pieczywo proszę smarować dziecku wysokiej jakości masłem. Prawdziwe masło zawiera min. 82% tłuszczu. W ciągu dnia dziecko powinno spożyć około 15 g masła. Dzieciom do 3. roku życia zaleca się podawanie masła, ponieważ zawarty w nim cholesterol odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka. Do przygotowania zup jarzynowych składnikiem tłuszczowym powinno być wysokiej jakości masło, oliwa z oliwek lub niskoerukowy olej rzepakowy.

W diecie dzieci należy ograniczyć spożycie soli kuchennej unikając dosalania potraw. Aby nadać smak potrawom, może Pani dodać łagodnych ziół, zarówno świeżych jak i suszonych. Proszę jednak czytać etykiety spożywcze, gdyż niektórzy producenci do mieszanek ziołowych dodają sól.
Małym dzieciom nie powinno podawać się potraw smażonych. Potrawy najlepiej przyrządzać metodą gotowania w niewielkiej ilości wody lub na parze, pieczenia bez tłuszczu w folii, pergaminie, naczyniu żaroodpornym, ceramicznym czy w „rękawie”, a także duszenie
w wodzie z dodatkiem oleju roślinnego.

Jeżeli Pani synek nie chce jeść nie należy go zmuszać, a jedynie zachęcać. Proszę nie okazywać synkowi zniecierpliwienia czy niezadowolenia. Nawet małe dzieci wyczuwają negatywne emocje. Takie zachowanie może jedynie wywołać niepotrzebny stres u dziecka i na pewno nie spowoduje, ze zje ono posiłek. Atmosfera w czasie posiłku powinna być przyjazna. W czasie jedzenia nie należy dziecku czytać bajek czy bawić się. Dziecko nie powinno być niczym rozpraszane w czasie posiłku.

Nie należy rezygnować z zachęcania malucha do próbowania nowych potraw. Jeżeli odmawia spróbowania nowej potrawy, proszę za jakiś czas spróbować jeszcze raz. Warto także nową potrawę mieszać z tą, którą synek lubi i już zna.

Przed posiłkami proszę nie podawać dziecku zbyt dużej ilości płynów, ponieważ będą one wypełniały mały żołądek dziecka i zje ono wtedy mniej. Nadmiar soczków, słodkich przekąsek między posiłkami może rozregulować apetyt dziecka, dlatego nie powinno się podawać między posiłkami jakichkolwiek przekąsek.

Zachęcam do przeczytania artykułów, w których znajdzie Pani praktyczne wskazówki, jak poradzić sobie z niejadkiem.

Jak poskromić „niejadka”?
Jak przekonałam Oskara do jedzenia?
Sposoby na niejadka

Przykładowy jadłospis:

I śniadanie: kaszka kukurydziana z jabłuszkiem i winogronami (220 ml)
*winogrona najlepiej wybierać bezpestkowe
II śniadanie: jajecznica na parze ze szczypiorkiem, kromeczka ciemnego pieczywa z masłem
Obiad: zupa jarzynowa z fasolką szparagową, jarzynka z mintajem, ryż brązowy
Podwieczorek: Twarożek z owocami i herbatnikiem dla niemowląt, sok warzywno-owocowy * proszę wybierać soki bez dodatku soli i cukru lub samemu przygotowywać w domu, należy zadbać aby warzywa i owoce były od sprawdzonych sprzedawców
Kolacja: owsianka na mleku
*płatki owsiane należy dobrze rozgotować, aby nie podrażniały delikatnego przewodu pokarmowego dziecka

Przeczytaj także: Żywienie dzieci po pierwszym roku życia

Menu dla dziecka na 30 dni