banner

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży

Autor: Małgorzata Ptak

Żywienie człowieka jest dziedziną, która ciągle się zmienia w związku z rozwojem wiedzy medycznej. Naukowcy ciągle pracują nad dokładnym poznaniem zarówno człowieka jak i czynników wpływających na jego zdrowie. Dzięki temu poznaliśmy przyczyny wieku chorób i sposoby ich zapobiegania oraz przeciętna długość życia się zwiększa dzięki czemu możemy również zachować dłużej zdrowie i kondycje fizyczną.

Piramida 2019

Źródło: https://dietetycy.org.pl/piramida-zywienia-dzieci-i-mlodziezy/

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia na podstawie najnowszych badań opracowali Nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci oraz Młodzieży , poprzednia byłą opublikowana w 2016 roku. Piramida 2016

Źródło: https://ncez.pl/do-pobrania/infografiki-do-pobrania

Obrazkowy schemat podpowiada w jaki sposób zadbać nie tylko o zdrową dietę pociech lecz również przypomina o codziennej aktywności fizycznej. Nowością w piramidzie jest poruszenie problemu nadmiernej ekspozycji dzieci na telewizje, komputery czy telefony. Często nie zdajemy sobie sprawy jak niekorzystnie wpływa nadmiar bodźców na najmłodszych. Niestety może się to przyczynić między innymi do problemów z mową i zasypianiem. Pod czas snu organizm odpoczywa i regeneruje się dlatego też jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodych rozwijających się organizmów.

Na zdrowie również wpływa stan uzębienia, dlatego też należy już u najmłodszych wdrażać odpowiednie nawyki związane z higieną jamy ustnej. Zęby nie są jedynie atutem estetycznym lecz są bardzo ważne podczas spożywania posiłków, gdyż odpowiadają za rozdrobnienia pokarmu, dzięki nim możliwe jest spożywanie produktów stałych.

Bez zmian pozostało drugie piętro piramidy żywieniowej, które stanowią warzywa i owoce jako podstawę zdrowego odżywiania w proporcji 3 porcje warzyw, 1 porcja owoców dziennie. Kolejne piętro stanowią produktu zbożowe z pełnego przemiału. Do tej grupy produktów możemy zaliczyć pełnoziarniste pieczywo, makarony, kaszę, ryż brązowy, a także mąki, płatki owsiane. Powinny one się znaleźć w każdym posiłki, gdyż stanowią źródło wielu cennych witamin i minerałów, a także błonnika pokarmowego. W przypadku osób cierpiących na celiakie oraz z nietolerancją glutenu należy wybierać produkty niezawierające alergenu.

Czwarty poziom stanowi nabiał i produkty mleczne dostarczające organizmowi wapń niezbędny do budowy mocnych kości rosnących dzieci. W przypadku alergii na białka mleka krowiego lub nietolerancji laktozy należy stosować zamienniki w postaci produktów roślinnych. Na przed ostatnim piętrze znajdują się mięsa, ryby, jaja oraz rośliny strączkowe. Zwłaszcza, jeśli chodzi o produktu pochodzenia zwierzęcego powinno się zwrócić uwagę, aby było to chude mięso między innymi z kurczaka, indyka, królika o dobrej jakości. W przeciwieństwie do ryb, które najlepsze są tłuste zawierające kwasy omega 3. Natomiast wierzchołek piramidy stanowią orzechy oraz oleje roślinne bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Na bocznej ścianie piramidy znajduje się przypomnienie, aby nie nadużywać produktów bogatych w sól oraz nie dosalać potraw. Powinno się unikać słodyczy, które zawierają wiele konserwantów, polepszaczy smaku oraz prostych węglowodanów. Słodkie gazowane napoje należy zastąpić wodą. Nie dostarcza ona kalorii jednocześnie bardzo dobrze nawadnia organizm i dostarcza minerałów.

lic. Małgorzata Ptak

Dietetyk

Przeczytaj także: Schemat żywienia niemowląt obowiązujący w 2018 roku

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.