banner

Nie chce jeść żółtka

Autor: Małgorzata Bieńkowska

Witam. Moja córcia skończyła 7 miesięcy. Jest karmiona piersią. Oprócz piersi wcina owocowe deserki i kaszki (glutenowe i bezglutenowe).I tyle. O obiadkach nie ma mowy, ani domowych ani słoiczkowych. Nie ma możliwości przemycenia żółtka nawet w jej ulubionym deserku, bo od razu wyczuwa i zaciska buzię. Ponadto nie chce nic pić oprócz piersi. Próbujemy już 2 miesiące a ona nie. Jak ją przekonać?

Według aktualnego schematu żywienia niemowląt karmionych piersią, dziecko w wieku 7 miesięcy powinno spożywać już gluten, zupkę jarzynową z mięskiem lub rybą i połowę żółtka co drugi dzień. Żółtko proponuję przemycić z kaszką, budyniem przygotowanym na mleku modyfikowanym, lanymi kluseczkami z żółtka i mąki. Podaż żółtka jaja kurzego nie jest jednak niezbędna, jeśli dziecko jest prawidłowo odżywione i prawidłowo się rozwija. Można poczekać kolejny miesiąc i nie zmuszając dziecka spróbować podać jeszcze raz.

Jeśli chodzi o obiadki, które głównie powinny się składać z krajowych gotowanych warzyw i gotowanego mięska (bez wywaru), proszę spróbować najpierw przemycać warzywa razem z owocami, np. jabłko z marchewką, dynią, pietruszką. Najpierw dodać warzyw niewiele, żeby dziecko nie wyczuwała zbytniej różnicy, następnie coraz więcej. Należy pamiętać, że obiadki zarówno domowe jak i kupne, co najmniej 1 – 2 razy w tygodniu powinny zawierać rybę.

Podstawowym zalecanym płynem dla dziecka karmionego piersią jest właśnie mleko mamy. Poza tym woda, może być z odrobiną soku owocowego. Jednak, gdy dziecko często jest przystawiane do piersi, organizm matki wytwarza mleko bardziej rozwodnione właśnie po to, żeby zaspokoić pragnienie dziecka.

Tak jak napisałam wyżej, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma powodu do zmartwień. Odpowiednia ilość białka dostarczana jest wraz z pokarmem matki. Nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo i nigdy na siłę.

Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Co robić, gdy dziecko nie chce jeść obiadu

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl