banner

Kaszki dla niemowlaka

Autor: Alicja Hojda

Mam sześciomiesięcznego synka. Do tej pory karmiłam go piersią. Chciałabym wprowadzić kaszki(wracam do pracy). Nie chcę podawać tych gotowych, bowiem mają dużo cukru, a synek ma już 7 ząbków. Jak przygotować kaszę np. mannę? Dodać do mleka modyfikowanego?

Zwykłe „dorosłe” kasze wprowadzamy do diety niemowlęcia powoli. Kaszkę mannę dziecko poznaje najwcześniej, bo już w 5-6 miesiącu (wprowadzanie glutenu), ale trzeba pamiętać, że jej ilość zwiększamy stopniowo zaczynając od ok. ½ łyżeczki. Jako samodzielny posiłek kaszkę mannę można podać dziecku dopiero po 9. miesiącu życia. Ta sama zasada dotyczy wszystkich innych kasz i płatków glutenowych, czyli z pszenicy (również orkiszu), żyta, jęczmienia, owsa.

Do tego czasu w diecie niemowlęcia powinny dominować kleiki i kaszki bezglutenowe: ryżowe, kukurydziane, z prosa. Od ósmego miesiąca można zacząć wprowadzać niewielkie ilości zwykłej kaszy jaglanej i ryżu np. do zagęszczenia zupki. Przed gotowaniem należy przepłukać kaszę/ryż wrzątkiem, rozgotować i dodać do jarzyn lub do mleka modyfikowanego. Od dziewiątego miesiąca zaczynamy podawać kaszę gryczaną, a od dziesiątego – jęczmienną i orkiszową (pszenną). Tak samo jak wcześniej, kasze trzeba wypłukać i rozgotować, potem ugnieść widelcem z dodatkami. Pierwsze porcje takich kasz to nie więcej jak 1-2 łyżeczki.

Przyrządzając posiłek zbożowy na mleku pamiętać trzeba o tym, że mleka modyfikowanego nie wolno gotować. Kaszę trzeba więc ugotować w wodzie na gęstą papkę, przestudzić i dopiero dodać przygotowane wg przepisu na opakowaniu mleko.

Na rynku dostępne są też ekologiczne błyskawiczne kaszki dla niemowląt, których gotować nie trzeba. Nie zawierają dodatku cukru i zrobione są z pełnych ziaren zbóż. Trzeba tylko pamiętać o tym, że te glutenowe, pomimo tego, że mają napis np. „od 4. miesiąca”, podajemy w ilościach zgodnych ze schematem żywienia niemowląt.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Gluten w pytaniach i odpowiedziach

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl