banner

Dieta w astmie oskrzelowej

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam! Moja córka ma 2 lata. Ma podejrzenie astmy oskrzelowej. Alergolog zalecił dietę: zero mleka i pochodnych, zero cukrów i pochodnych, zero konserwantów i pochodnych.Czy mogę prosić o jakieś przepisy na zupki (nie może jeść rosołu, pieczonego mięsa itd. Nie mogę zrozumieć, czemu?)Czy jakieś inne dania? Byłabym bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam!

Wg tego co Pani pisze, wnioskuję że astma wiążę się z alergią pokarmową. Nie określa Pani dokładnie jakich produktów dziecko nie toleruje. Ciężko mi także ustosunkować się do zalecenia lekarza odnośnie eliminacji pieczonego mięsa. Pieczenie jest bowiem jedną
z najzdrowszych technik kulinarnych, obok gotowania. Być może lekarz miał na myśli, żeby wyeliminować tłuste gatunki mięsa, które mogą zaostrzyć objawy w astmie lub miał na myśli konkretny gatunek mięsa, np. wołowinę czy cielęcinę, które mogą uczulać dzieci z alergią na białko mleka krowiego.

Eliminując mleko i jego przetwory należy włączyć do diety inne źródło wapnia. Na rynku jest bogaty asortyment specjalnych mieszanek przeznaczonych dla dzieci i niemowląt z alergią na białko mleka krowiego. Lekarz powinien przepisać odpowiedni preparat dla Pani dziecka.

W diecie można ograniczyć ilość cukrów prostych, ale nie da się skomponować pełnowartościowej diety z wykluczeniem cukrów. Przykład: owoce i warzywa, które są bogactwem witamin i składników mineralnych zawierają również cukier prosty (fruktozę).

W diecie astmatyka na pewno należy wykluczyć wszelkiego typu gotowe dania, zupki instant, sosy ze słoika, itp. Są to produkty mocno przetworzone, zawierają konserwanty, barwniki, substancje zapachowe, które przyczyniają się do pogorszenia stanu chorego na astmę dziecka.

Wywary z mięsa nie są zalecane również zdrowym dzieciom, ponieważ przenikają do nich nie tylko uczulające białka, ale też hormony i metale ciężkie. Zupki najzdrowiej jest więc gotować na wywarach warzywnych, z dodatkiem świeżych lub suszonych ziół.

Zupka brokułowa

- ziemniak 60g
- brokuł kilka różyczek
- wywar z włoszczyzny 150 ml
- mieszanka mlekozastępcza 150 ml

Ziemniaki obrać, pokroić i ugotować. Brokuły ugotować w wywarze, zmiksować z ziemniakami. Na koniec dodać mieszankę i wywar do uzyskania pożądanej konsystencji.

Budyń bez mleka

- 150 ml soku dla niemowląt, np. morelowo-dyniowego
- łyżka mąki ziemniaczanej
- 1–2 łyżki Nestlé Sinlac
- 2 łyżki wody

Sok zagotować, następnie dodać mąkę ziemniaczaną połączoną z wodą. Mieszać do zagotowania. Na koniec wymieszać z kaszką bezmleczną, np. Sinlac.

Zupka jarzynowa

-marchewka
-ziemniak
-pietruszka
-seler ¼ szt.
mały kawałek kalafiora,
mały kawałek brokuła,
pietruszka-koperek

Warzywa dokładnie umyć, obrać, opłukać. Ugotować włoszczyznę i ziemniaki. Pod koniec gotowania dodać kalafior i brokuł, odrobinę oliwy z oliwek i koperek do smaku.

Zachęcam do indywidualnej konsultacji z dietetykiem, ponieważ dopiero szczegółowy wywiad dietetyczny pozwoli na ułożenie pełnowartościowej diety dla Pani pociechy. Bezzasadne eliminowanie zbyt wielu produktów może doprowadzić do niedoboru witamin i składników mineralnych.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Jakie ryby są najlepsze dla dzieci?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl