banner

Po jakim czasie po porodzie mogę zacząć się odchudzać?

Autor: Monika Hajduk

Do zakończenia karmienia piersią nie zalecane są wszelkie diety odchudzające. Organizm sam zużywa energię do produkcji mleka, stąd utrata już około 750 kcal w ciągu doby. Jeżeli będzie Pani zdrowo się odżywiać, zrezygnuje z wysokokalorycznych przekąsek oraz będzie regularnie stosowała aktywność fizyczną, powrót do upragnionej masy ciała nie powinien być trudny. Należy jednak pamiętać, że cesarskie cięcie wyklucza stosowanie w pierwszych miesiącach po porodzie niektórych typów ćwiczeń (np. obciążających mięśnie brzucha). Ćwiczenia dla kobiet po ciąży nie powinny być także obciążające dla kręgosłupa. Dobór ćwiczeń najlepiej skonsultować z instruktorem w klubie fitness lub na siłowni. Aktywność fizyczną należy także zwiększać powoli, bez nadmiernego forsowania się w pierwszych miesiącach po porodzie.

Dobierając termin rozpoczęcia odchudzania się, należy pamiętać, aby nie rozpoczynać go zaraz po porodzie. Rozpoczęcie intensywnych ćwiczeń i restrykcyjnej diety może okazać się szkodliwe zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Masa ciała, przy zachowaniu odpowiednich wskazówek dietetycznych, powinna sama ustabilizować się z terminie od 3 miesięcy do około roku po porodzie.

Jeśli chcemy troszczyć się o swoje zdrowie i wygląd powinniśmy zadbać o odpowiednia dietę już przed ciążą. Przejadanie się podczas ciąży także nie pozostanie bez wpływu na nasze zdrowie nasze i zdrowie naszego maleństwa.
Należy pamiętać, że zaraz po porodzie chudnie się najszybciej, a spadek naturalnego tempa chudnięcia obserwuje się już w 3 miesiącu po urodzeniu dziecka. Jednak nie należy już wtedy rozpoczynać restrykcyjnego odchudzania się, lecz dać organizmowi szansę do dalszego samodzielnego stabilizowania masy ciała. Należy pamiętać o unikaniu spożywania cukru, słodyczy, produktów tłustych i ciężkostrawnych. Posiłki powinny być bogate w warzywa, nabiał i chude mięso.

Najwcześniej po około pół roku od porodu i pod warunkiem nie karmienia piersią można pomyśleć o zastosowaniu bardziej restrykcyjnej diety odchudzającej.

mgr Monika Hajduk
Dietetyk


Przeczytaj także: Jak należy się odżywiać jak się karmi piersią?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.