banner

Sinlac

Autor: Magdalena Uchman

Witam, Lekarz zalecić mi wprowadzenie kaszki Sinlac, jako urozmaicenie diety (dziecko ma przybrać na wadze). Jednak czytając jej skład jestem załamana syrop glukozowy w takiej kaszce, wydaje mi się że też są niezdrowe oleje. Czy dobrze zrobię podając ją dziecku. Ewentualnie czym mogę ją zastąpić. Będę wdzięczna za analizę składu bo może jednak źle odczytuję, że jest taka niezdrowa. Ewa W.

Podstawowe informacje o produkcie:

Nazwa produktu: Nestle Sinlac – Bezglutenowy produkt zbożowy
Kategoria: Kaszki
Producent: Nestle
Opakowanie: 500g
Skład: mąka ryżowa 53,8%, mączka chleba świętojańskiego 15%, sacharoza, maltodekstryna, oleje roślinne, węglan wapnia, syrop glukozowy, kwas cytrynowy (regulator kwasowości), fosforan sodu (przeciwutleniacz), witaminy (C, niacyna, E, B1, A, B2, B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna, D, B12), pirofosforan żelazowy, siarczan cynku, jodek potasu, kultury bakterii Bifidobacterium lactis

Wartość odżywcza:

Wartość energetyczna: 425kcal/100g produktu
Białko: 12,5g/100g produktu
Węglowodany: 69,8g/100g produktu
Błonnik: 2,8g/100g produktu
Tłuszcz: 10,0 g/100g produktu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,9g/100g produktu

Zalety:

- nie zawiera mleka, laktozy, białka sojowego, glutenu
- źródło białka
- źródło witamin i składników mineralnych
- zawiera Probiotyki

Wady:

- zawiera cukier
- zawiera syrop glukozowy
- zawiera substancje dodatkowe

Co na to Ekspert?
mgr Magdalena Uchman, dietetyk

Kaszka Nestle Sinlac jest produktem zbożowym, który nie zawiera mleka, laktozy, białka sojowego oraz glutenu. W związku z tym, że nie zawiera najczęstszych alergenów stosuje ją się jako urozmaicenie diety eliminacyjnej małych alergików. Może być ona również elementem diety dzieci, które potrzebują zwiększyć masę ciała, a także całkiem zdrowych dzieci. Kaszka Nestle Sinlac dostarcza odpowiedniej ilości białka. Jest to białko pochodzenia roślinnego, pochodzącego z ryżu oraz chleba świętojańskiego. Obydwie te rośliny są substratem do pozyskiwania produktów bezglutenowych. Charakteryzują się one również bardzo niską alergennością dlatego doskonale nadają się dla dzieci ze skłonnością do alergii. Jest to również cenna zaleta w przypadku rozpoczęcia rozszerzania diety malucha i wprowadzania do niej produktów zbożowych.

Kaszka Nestle Sinlac jest również źródłem
niezbędnych witamin oraz składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Omawiana kaszka jest wzbogacona o Bifidus BL (Bifidobacterium lactis) – bakterie probiotyczne, zasiedlające przewód pokarmowy dzieci, które karmione są piersią. Poza probiotykami, kaszka Sinlac została wzbogacona o tak zwane immunoskładniki (cynk, żelazo, witaminy A i C). Są to składniki (w tym wypadku witaminy i składniki mineralne) które wspierają naturalną odporność oraz zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Mimo wielu zalet jakie z pewnością posiada analizowana kaszka, ma ona również wady. Jest ona źródłem substancji dodatkowych, sacharozy czy syropu glukozowego. W zalecanej porcji, ilość tych składników jest niewielka, jednak takich składników w diecie powinno się unikać lub ograniczać do niezbędnego minimum, zwłaszcza w diecie małych dzieci.

Kaszkę Sinlac można również zastąpić zwykłymi produktami, chociażby tymi, z których ta kaszka się składa. W sklepach z łatwością możemy dostać mąkę ryżową czy mączkę chleba świętojańskiego. Na pewno przygotowanie takiej domowej kaszki będzie bardziej pracochłonne, ale można mieć wtedy pewność, że żaden niepożądany składnik do niej nie trafił. Należy pamiętać, że przygotowując taką domową kaszkę dla dziecka z potwierdzoną alergią czy nietolerancją glutenu, koniecznie trzeba się zaopatrzyć w dobrej jakości produkty najlepiej oznakowane przekreślonym kłosem. Aby zwiększyć wartość odżywczą domowej kaszki można do niej dodać kilka kropel dobrej jakości oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego (bezerukowego). Należy również pamiętać, że w domowej kaszce nie znajdziemy tych wszystkich witamin i składników mineralnych w takich ilościach w jakich występują w Kaszce Sinlac. Dbając jednak o urozmaiconą dietę malucha nie mamy się co martwić, że wystąpią u niego niedobory składników pokarmowych.

Podawanie kaszki Sinlac nie jest jedynym sposobem zwiększania masy ciała dzieci, jest raczej jednym z łatwiejszych sposobów.

Generalna ocena w skali 1-5:

4

Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.

Przeczytaj także: Chrupki z ekologicznych zbóż BIO firmy HiPP

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.