banner

Żywienie 8 miesięcznego dziecka

Autor: Alicja Hojda

Witam, Jestem mamą Hani, która niedawno skończyła 8 miesięcy. Mam kilka pytań odnośnie żywienia mojego dziecka, które chciałabym uregulować, gdyż jakieś dwa tygodnie temu przeszliśmy całkowicie z karmienia piersią na butelkę. Według starego schematu żywienia 2007 zalecane jest dodawanie do mleka kaszki zbożowej glutenowej bądź bezglutenowej oraz kaszki na mleku następnym. Czy prawidłowe jest dodawanie do mleka gotowej mleczna kaszka manna tradycyjny posiłek firmy Bobovita, która zawiera już mleko następne 42,7 %? W jaki sposób przygotować kaszę na mleku następnym, nigdzie nie mogę znaleźć wskazówek, a chciałabym to zrobić na tradycyjnej kaszce mannej. Powiem szczerze, że wybór kaszek w sklepie jest ogromy, niestety trudno się w tym połapać, aby wybrać odpowiednią oraz taką, która nie zawiera aromatów, mówię u o kaszkach smakowych. Byłabym wdzięczna za informacje. Pozdrawiam Iwona

Witam,

najlepsze i najzdrowsze dla dziecka są zwykłe naturalne kasze. W dziewiątym miesiącu życia, już po etapie wprowadzania niewielkich ilości glutenu tak naprawdę dziecko może dostawać każdy rodzaj kaszy. Kaszka manna jest najdelikatniejsza, ale polecam próbowanie różnych innych rodzajów: jaglana, orkiszowa, jęczmienna, gryczana niepalona, kukurydziana, płatki owsiane, jęczmienne, jaglane, ryż i płatki ryżowe, a także amarantus i quinoa. Gotujemy je na wodzie na bardzo gęsto. Mleko modyfikowane przyrządzamy osobno wg przepisu na opakowaniu (zmniejszając proporcjonalnie ilości wody i proszku, jeśli chcemy mniej mleka). Nigdy nie dosypujemy mleka w proszku do ugotowanej kaszki. Płynne mleko modyfikowane łączymy z ugotowaną kaszą. Ilość kaszy zależy od gęstości, którą chcemy uzyskać. Zazwyczaj na ok. 200 g posiłku wystarczy 100 ml mleka i 30 - 35 g suchej kaszy. W razie potrzeby, jeśli gotujemy grubszą kaszę, można ją przed podaniem zmiksować blenderem.

Nie należy dodawać do mleka modyfikowanego kaszki błyskawicznej, która ma już w składzie mleko (zbyt wysokie stężenie składników takiej mieszanki mogłoby spowodować u dziecka biegunkę czy bóle brzucha). Zawsze należy kierować się przepisem na opakowaniu i dodawać do kaszki z mlekiem modyfikowanym tyle wody, ile wskazał producent.

Ogólnie nie polecam podawania córce słodkich "smakowych" kaszek błyskawicznych. Zazwyczaj mają zbyt dużo cukru, co uzależnia dziecko od słodkiego smaku lub mają wiele niepotrzebnych dodatków. Jeżeli zależy Pani na tym, by czas przyrządzenia posiłku był tak samo szybki, to proponuję zakup ekologicznych pełnoziarnistych kaszek dla niemowląt bez dodatku cukru np. firm Holle, Topfer czy Nominal. Są dostępne najczęściej w sklepach ze zdrową żywnością (stacjonarnych i internetowych). Przyrządza się je mieszając odpowiednią porcję kaszki z ciepłą wodą lub mlekiem modyfikowanym.

mgr Alicja Hojda-Dumania
Dietetyk

Przeczytaj także: 8 miesięcy problem z dietą

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.