banner

Pytanie o rozszerzanie diety

Autor: Alicja Hojda

Witam! Mój syn skończył 5 miesięcy. Zaczęłam rozszerzać dietę od przecieru z jabłka, potem marchewka, a teraz zupka jarzynowa. Mały jest jeszcze na piersi, ale dodatkowo był karmiony Nutramigenem - podejrzenie skazy białkowej (ale to chyba nie to, bo teraz ma buzię idealną). Zakupiłam sokowirówkę i chcę podawać soki własnej roboty. Czy należy je rozcieńczać wodą? Jeśli tak, to w jakiej proporcji? Proszę o odpowiedź.

Witam,

na początek zaznaczę, że według aktualnego schematu żywienia niemowląt karmionych piersią soki podajemy dziecku mniej więcej od 7. miesiąca życia (czyli po skończonym szóstym). Owoce i soki w diecie dziecka liczymy łącznie - nie powinno ich być więcej niż 150 g w ciągu dnia. Warto przyrządzać soki przecierowe, gdyż mają one więcej cennych składników (błonnika). Na początek rozszerzania diety dobre będą soki z jabłek, jagód, malin, winogron, jeżyn, porzeczek. Dobrze jest dodawać do owoców warzywa: marchewkę, dynię.

Soki powinno się rozcieńczać, aby przyzwyczajać dziecko do mniej słodkiego smaku (ideałem jest, jeśli dziecko pije wodę, a owoce zjada w całości). W jakich proporcjach mieszamy wodę i sok zależy od tego ile dziecko wypija (pilnujemy porcji 150 g soku/owoców w ciągu dnia). Nie należy podawać dziecku soku pomiędzy posiłkami, gdyż może to osłabić apetyt (sok to źródło cukrów prostych). Najlepiej robić to zaraz po posiłku.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Zasady rozszerzania diety

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.