banner

Naturalne kakao w diecie najmłodszych

Autor: Agnieszka Daria Kula

Jak często mogę podawać swojemu synkowi kakao naturalne z 1 łyżeczką cukru. Mój syn je uwielbia i chciałby pić codziennie jedną szklankę np. do śniadania, kolacji itp. Czy mogę mu na to pozwolić? Pozdrawiam Ewa.

Naturalne kakao bez dodatku cukru, niewzbogacone w witaminy czy minerały (gdyż zawiera je naturalnie, w formie najlepiej przyswajalnej przez organizm) to dobry wybór, taki produkt jest zdrowy i godny polecenia także dla dzieci. Zawiera oprócz białka i tłuszczu, również magnez, potas, chrom, fosfor, cynk oraz sporą dawkę przeciwutleniaczy, dzięki którym wywiera pozytywny wpływ m. in. na układ krążenia i nerwowy. Najlepiej przygotować kakao rozpuszczając je w mleku 1,5-2% tłuszczu bez dodatku cukru, mleko samo w sobie jest słodkie.

Nie ma żadnych norm żywieniowych mówiących o bezpiecznej ilości wypitych szklanek kakao. Nie pisze Pani w jakim wieku jest syn, ale dzieciom po pierwszym roku życia bez skłonności do zaparć i bez alergii na ten produkt zaleciłabym kakao do 2-3 razy w tygodniu po jednej szklance. Kakao zawiera teobraminę, alkaloid o działaniu pobudzającym, który wg niektórych badaczy może negatywnie wpływać na układ nerwowy tak młodego organizmu, może podrażniać żołądek i w nadmiernych ilościach powodować zaparcia. Zamiennie z czekoladowym napojem proponuję przygotować dziecku kawę zbożową, w cieplejsze dni można mleko lub jogurt zmiksować z dowolnymi owocami i podawać jako koktajl.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Propozycje na zdrowe kolacje dla dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.