banner

Jak powinna wyglądać dieta Wigilijna przy cukrzycy ciążowej?

Autor: mgr inż. Natalia Kozielska

Cukrzyca ciążowa (GDM – Gestional Diabetes Mellitus) należy do jednego z częściej pojawiających się powikłań w trakcie ciąży. Dotyczy ona kilku procent ciężarnych, natomiast nieprawidłowości w przemianie węglowodanów występują aż u 1 – 14%. Definiuje się ją jako wszelkie zaburzenia tolerancji glukozy ujawniające się trakcie ciąży, których przyczyna leży w zaburzonej endogennej produkcji insuliny lub u kobiet wykazujących insulinooporność przed zajściem w ciąże. Wśród cierpiących na GDM większość stanowią kobiety u których hiperglikemia rozwinęła się dopiero w trakcie ciąży.

Brak kontroli nad skokami glikemii może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych zarówno przyszłej matki jak i jej dziecka. A mianowicie:

- wewnątrzmacicznoego obumarcia płodu
- wad wrodzonych i metabolicznych noworodka
- nieprawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka w latach późniejszych.

Natomiast u matki może skutkować przerodzeniem się z GDM w regularną cukrzycę typu 2, nawet wiele lat po porodzie. Ryzyko jej wystąpienia wynosi powyżej 50% względem średniej populacyjnej.

Głównym celem kobiet cierpiących na cukrzycę ciężarnych jest utrzymanie normoglikemii, którą jesteśmy w stanie uzyskać w dużej mierze dzięki prawidłowemu żywieniu matki, jej samokontroli oraz odpowiednio dobranego leczenia – insulinoterapii, dobranej przez lekarza.

Najważniejszy w jedzeniu jest umiar i w przypadku ciężarnych diabetyczek, unikanie węglowodanów prostych tj. białego pieczywa, białej mąki, słodyczy czy słodkich napojów.

Jak w takim razie powinna postępować kobieta z cukrzyca ciążową w trakcie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia? Przede wszystkim:

1. Wyliczyć wcześniej ile WW (wymienniki węglowodanowe) wolno spożyć w trakcie posiłku.

2. Jeśli sama przygotowuje dania Wigilijne lub będzie spędzać Święta u kogoś – może zaproponować pewne modyfikacje w potrawach, tak aby nadawały się dla ciężarnej z cukrzycą – czyli przede wszystkim zamienić węglowodany proste na złożone czyli np. uszka z mąki pszennej jasnej zrobić z mąki pszennej razowej lub orkiszowej lub żytniej – wedle uznania.

3. Umiar oraz „rozłożenie” spożywania potraw na wszystkie dni świąteczne i codziennie próbowanie czegoś innego. Najlepiej zrezygnować z ciężkostrawnych potraw i słodkości lub zastąpić słodycze owocami albo słodyczami dla diabetyków.

Tak jak wcześniej wspomniałam, modyfikacje głównie powinny dotyczyć wykluczenia niektórych dań lub zamiany poszczególnych składników potraw na te, dozwolone dla kobiet z cukrzycą ciężarnych.

Warto pamiętać, że prawidłowe prowadzenie cukrzycy podczas ciąży, ma kluczowy wpływ ma zdrowie matki i maleństwa w jej łonie. Co więcej może to zaprocentować zakończeniem GDM wraz z urodzeniem dziecka.

Dlatego Drogie Mamy – odrobina wytrwałości! Ciąża trwa tylko 9 miesięcy. Jeśli dobrze będziecie dbały o swoje zdrowie w ciąży, to unikniecie wielu problemów, po narodzinach maleństwa.

mgr inż. Natalia Kozielska
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta dla ciężarnej z cukrzycą ciążową – przykłady produktów

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.