banner

Czy wprowadzać wody smakowe do diety naszego dziecka?

Autor: Magdalena Tęsiorowska

Wielu rodziców zastanawia się, jakie napoje można podawać swoim dzieciom, które z nich są zdrowe i bezpieczne dla maluszków. Wiemy, że dzieci chętnie piją soki owocowe, jednak zawierają one w swym składzie spore ilości cukrów prostych (fruktozy), które szybko rozkładają się w organizmie powodując nagły wzrost cukru we krwi, a następnie gwałtowny spadek. Wahań glukozy we krwi powinniśmy wszyscy unikać – zarówno dzieci jak i dorośli.

Dodatkowo soki owocowe oraz owocowo-warzywne dostarczają sporych ilości kalorii w porcji, dlatego zaleca się by dzieci sięgały po tego typu napoje nie częściej niż raz dziennie (rekomendowana jedna porcja soku dziennie).

Woda jest najbardziej odpowiednim płynem dla człowieka, dobrze nawadnia organizm jednocześnie nie dostarczając pustych kalorii. Woda mineralna jest wydobywana z naturalnych źródeł, jest produktem „czystym”, nie zawierającym żadnych sztucznych dodatków. Niestety, część maluchów nie lubi wody, ponieważ posiada ona neutralny smak, dzieci zaś mają naturalną preferencję smaku słodkiego. Rodzice, chcąc by ich podopieczni byli zdrowi i rozwijali się prawidłowo kupują dzieciom wody smakowe sądząc, że jest to ta sama zdrowa wersja napoju przeznaczona specjalnie dla dzieci (ze względu na słodki, owocowy smak i aromat).

Czy na pewno smakowe wody są odpowiednią alternatywą dla naszych dzieci?

Wody smakowe, np. truskawkowe nie mają wiele wspólnego ze świeżymi owocami, są to napoje aromatyzowane do których został dodany smak określonego owocu (cytrynowy, pomarańczowy, jabłkowy czy truskawkowy). W składzie takich produktów nie znajdują się naturalne soki czy koncentraty z wyżej wymienionych owoców, lecz regulatory kwasowości, słodkie ekstrakty, cukier biały lub trzcinowy, syntetyczne środki słodzące (popularnie zwane słodzikami) oraz konserwanty chemiczne. Jak widać, są to produkty przetworzone do których zostały dodane „ulepszacze”. Kaloryczność takich napojów jest uzależniona od ilości znajdującego się w nich cukru, na półkach sklepowych możemy znaleźć wody smakowe przeznaczone dla dzieci, gdzie w jednej butelce znajdują się nawet cztery łyżeczki cukru i kaloryczność wynosi ok. 240 kcal. Pamiętajmy, że duża ilość cukru w diecie malucha (dostarczanego również w napojach) prowadzi do nadwagi, próchnicy oraz cukrzycy typu 2. Jak widać wody smakowe dostępne w sklepach nie powinny być podawane dzieciom, ponieważ nie są zdrowe, ponadto przyzwyczajają malucha do tak lubianego smaku słodkiego.

Co zatem powinniśmy zrobić?

Wodę smakową możemy przygotować sami w domu, potrzebne nam będą do tego świeże owoce (wybierzmy te, które dziecko najbardziej preferuje, np. maliny, truskawki, jabłka) oraz woda mineralna. Przepis jest naprawdę prosty: wystarczy wsypać do naczynia dużą garść owoców, ugnieść je lekko (można zblendować) tak, aby puściły soki, a następnie zalać wodą. W ciepłe dni można także dodać kilka kostek lodu i plasterek cytryny lub listek mięty by powstał nam orzeźwiający napój gaszący pragnienie. Taka wersja wody smakowej jest zdrowa i polecana dzieciom, ponieważ nie zawiera żadnych dodatkowych cukrów ani sztucznych dodatków.

mgr inż. Magdalena Tęsiorowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Woda czy sok?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.