banner

Jak walczyć z poświątecznym obżarstwem?

Autor: Agnieszka Tokarz

Święta, Święta i po Świętach, a przed nami Sylwester i jak każda z nas- chcemy prezentować się jak najlepiej. Po świątecznym obżarstwie przyszedł czas aby poświęcić te kilka dni na intensywną pracę nad sobą i swoim ciałem dzięki czemu w sylwestrową noc będziemy prawdziwymi gwiazdami!

Oto kilka rad jak zadbać o siebie, a przede wszystkim rozpocząć walkę z nadmiarem kilogramów po wigilijnej uczcie:

1. Przede wszystkim bądź racjonalna! Nie zgubisz 10 kg w 3 dni, nie jest to ani możliwe, ani zdrowe. Jedz racjonalnie. Powróć do normalnej diety, posiłków o regularnych porach, a przede wszystkim rozsądnych ilości i dobrej jakości spożywanych posiłków.

2. Nie daj się wciągnąć w pułapkę diet oczyszczających i głodówek. Te pierwsze należy stosować z rozsądkiem i umiarem, najlepiej pod okiem specjalisty. Co do głodówek, prowadzą one do nadmiernego apetytu, trudnego do opanowania, co może skończyć się odwrotnym skutkiem i niepożądanym efektem jo-jo, z którym boryka się wiele kobiet.

3. Nawadniaj się! Pij wodę każdego dnia, nawet niewielka ilość wypita przed każdym posiłkiem pomoże opanować apetyt i zapobiec przejadaniu się. Zadba też o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu oraz jędrność skóry.

4. Jedz dużo warzyw i owoców. Zarówno jedne, jak i drugie świetnie nadają się do przygotowywania świeżych i sycących koktajli, soków, smoothie. Są skarbnicą witamin i składników mineralnych, dzięki czemu rozświetlą naszą skórę, zadbają o jej koloryt i gładkość, a ponadto dostarczą odpowiednią dawkę błonnika, który również pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami. Błonnik zapewnia nam uczucie sytości- opóźnia opróżnianie żołądka, reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, ciśnienie, pomaga w walce z zaparciami wymiatając nagromadzone w jelitach szkodliwe substancje.

5. Ogranicz spożycie słodyczy i alkoholu - to niepotrzebne źródło pustych kalorii!

6. Chcąc pochwalić się piękną sylwetką, nie możemy zapomnieć o aktywności fizycznej. Każda niech dostosuje ją do swoich możliwości za równo kondycyjnych, jak i czasowych- nie rezygnujmy z niej jednak. Nawet zwykły spacer pobudzi metabolizm po świątecznym bezruchu przed telewizorem.

7. Myślmy pozytywnie! To nieodzowna zasada, którą należy się kierować zawsze kiedy postanowimy zmienić coś w swoim życiu. Stawiamy sobie realne cele, nie znajdujemy wymówek i usprawiedliwień – pozbywamy się nadmiaru kilogramów i chwalimy się nie tylko piękną sylwetką, ale i zdrowiem!

Agnieszka Tokarz
Dietetyk

Przeczytaj także: Jak szybko wrócić do formy po Świętach?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl