banner

BABY-LED-WEANING(BWL)

Autor: Monika Turek

Co kryje w sobie BED LED WEANING? Otóż jest to pewnego rodzaju modyfikacja schematu żywienia niemowląt. W odróżnieniu od tradycyjnego schematu karmienia, w tym wypadku sposób karmienia jest sterowany przez samo dziecko, nie przez rodziców.

Według schematu żywienia niemowląt, przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, właściwym jest karmienie go wyłącznie piersią. Następnie wprowadza się do menu dziecka nowe produkty, w odpowiedniej kolejności i ilości. Ważna jest tu także konsystencja posiłku, dostosowana do poziomu rozwoju dziecka(postać płynna/papkowana/stała). Brak jednoznacznych danych na temat dokładnego czasu, w którym powinny być wprowadzone nowe produkty. Brak również precyzji co do rodzaju i konsystencji podawanego pokarmu. Braki te stały się podstawą do poszukiwań nowych modeli wprowadzania pokarmów uzupełniających w diecie najmłodszych.

Model BWL zakłada, iż pokarmy uzupełniające można wprowadzać, jeżeli dziecko potrafi samodzielnie siedzieć i chwytać poszczególne produkty. Najczęściej jest to około 6-7 miesiąca życia niemowlęcia. Eliminuje się tutaj karmienie dziecka łyżeczką. Zamiast gotowanych, przetartych, zmiksowanych warzyw czy owoców, można je podawać pokrojone w kawałki. Zamiast wodnistego kleiku, można przygotować gęstą kaszkę. Oprócz warzyw i owoców, w dalszej kolejności wprowadza się produkty zbożowe, tj. pieczywo, wraz ze skórką, kasze, makarony. Początkowo dziecko spożywa posiłki paluszkami, z czasem powinno być przyzwyczajane do używania sztućców. Ważne, aby posiłki były urozmaicane, kusiły smakiem i zapachem.

Zalety karmienia metodą BWL?

Badania pokazują, iż ten model wprowadzania produktów uzupełniających ma pozytywny wpływ na masę ciała dziecka. To z kolei rzutuje na mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości wraz ze wszelkimi jej powikłaniami w późniejszych latach. Podczas karmienia dziecka przez rodziców to dorośli przejmują kontrolę nad ilości spożywanego przez dziecko pokarmu. Częste zachęcanie pociechy to zjedzenia „jeszcze łyżeczki” może prowadzić do przekarmienia.

W doborze odpowiedniego schematu żywienia niemowląt warto skorzystać z pomocy specjalistów, by wybrać optymalny schemat dla naszej pociechy.

mgr Monika Turek
Dietetyk

Przeczytaj także: Metoda BLW część 1 – „Wprowadzenie”

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl