banner

Satino kanapka- biszkopt z nadzieniem mlecznym

Autor: Alicja Hojda

Pani Dietetyk proszę o radę. Moja mama, kupuje mojej 4 letniej córce czekoladową kanapkę – biszkopt z nadzieniem mlecznym. Przeczytałam skład i jestem przerażona. Z drugiej strony produkt, po który sięgają głównie dzieci nie może być szkodliwy. Prosiłabym o analizę składu tego deseru, czy rzeczywiście mam się czego obawiać (córka je taki raz na tydzień, dwa tygodnie). Czy tłuszcze nasycone, to te których powinniśmy unikać w diecie? Bardzo dziękuję za pomoc.

Nazwa produktu
Satino Kanapka –biszkopt z nadzieniem mlecznym.

Podstawowe informacje:
Kategoria: baton
Producent: Bakoma Sp. Z o. o.
Opakowanie: 30g
Ogólna ilość kakao w wyrobie gotowym – 4,95 %. Produkt zawiera mleko, gluten i jaja. Przechowywać w temperaturze od 2 stopni Celsjusza do 6 stopni Celsjusza.

Skład:
Polewa kakaowa 23% (cukier, tłuszcz roślinny, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu 20%, emulgatory E322, E476), tłuszcz roślinny, mąka pszenna, skondensowane mleko schłodzone (mleko pełne, cukier 43%), jaja, cukier, jogurt 5%, stopiony cukier, mleko, dekstroza, miód, syrop glukozowy, skrobia ziemniaczana, syrop glukozowo-fruktozowy, białka mleka, żółtka jaj, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, skrobia z tapioki, olej słonecznikowy, proszek jogurtowy, emulgator E471, cytrynian wapnia, aromaty, masło, woda, substancje spulchniające E450i, E500ii, E503ii, sól, odtłuszczone mleko w proszku.

Wartość odżywcza:

Kcal
453 kcal/100g produktu

Białko
5.8 g/100g produktu

Węglowodany
45.2 g/100g produktu

Cukry
35.9 g/100g produktu

Tłuszcz
27.3 g/100g produktu

W tym kwasy tłuszczowe nasycone
18.2 g/100g produktu

Błonnik pokarmowy
1.7 g/100g produktu

Sód
0.83 g/100g produktu

Zalety:

-Bardzo dobry smak
-Bardzo ładne opakowanie, które podoba się także dzieciom.

Wady:

-Dużo cukru
-Bardzo długi skład
-Zawiera dużo tłuszczu

Co na to ekspert?
mgr Alicja Hojda, dietetyk

Rzeczywiście tak długi i różnorodny skład wcale nie przemawia na korzyść produktu. Im mniej składników, tym większą mamy pewność, że to, co jemy jest bardziej naturalne i tym samym nie zawiera szkodliwych dodatków.

Z wymienionych składników w diecie małego dziecka nie powinno się znajdować kilka pozycji. E 476, czyli polirycynooleinian poliglicerolu to syntetyczny emulgator i stabilizator. Odradza się jego częste spożywanie z uwagi na negatywny wpływ na wątrobę i nerki. E 450i to difosforany, czyli syntetyczne emulgatory, stabilizatory i regulatory kwasowości. Są źródłem fosforu, którego nadmiar w diecie pogarsza wchłanianie wapnia, żelaza i magnezu.

Ponadto batonik zawiera dużo łatwoprzyswajalnego cukru pochodzącego z szerokiej gamy środków słodzących (cukier, dekstroza, syrop glukozowy i glukozowo-fruktozowy, miód), które spożywane w nadmiarze prowadzą do nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia.

Zawiera też dużo tłuszczu, w tym tłuszczów nasyconych. Wprawdzie tych ostatnich nie musimy dziecku ograniczać do 6 roku życia, ale należy zadbać by pochodziły z produktów wartościowych, takich jak masło, mleko i produkty mleczne, mięso, a nie z przetworzonych przemysłowo słodyczy ze sztucznymi dodatkami.

Oczywiście, jeśli dziecko zje taki deser sporadycznie to nic się nie stanie, ale radziłabym jeszcze bardziej ograniczyć częstotliwość jego spożywania proponując w zamian zdrowsze słodycze, chociażby zwykłą mleczną czekoladę dobrej jakości.

Produkt nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia, a także będących na diecie bezmlecznej i bezglutenowej.

Generalna ocena w skali od 1 do 5
1

Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.

Przeczytaj także:

Tradycyjne masło fińskie w pełni naturalne
Powidła śliwkowe węgierkowe marki Łowicz
Jogurt naturalny probiotyczny marki Jana
Sportina Active marki Obst
Serek bieluch

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl