banner

Żywienie niemowląt 9 miesiąc

Autor: Magdalena Uchman

Witam serdecznie! Bardzo często czytam Państwa stronę, jest na niej wiele cennych informacji jednak w ogóle nie mogę znaleźć informacji na temat dziennego menu dla dziecka karmionego piersią. Mój synek skończył 8 miesięcy (wczoraj) i od pewnego czasu ma bunt na jedzenie zupek. Zjada maksymalnie 90ml czy to nie za mało? Pluje dławi się jeżeli chce mu podać więcej. (Przy schemacie dla dzieci karmionych sztucznie napisane jest, że powinno zjadać ok 200ml). Nasze dzienne menu to: 7 rano-pierś, 10-pierś, 12-zupka lub danie mięsno-warzywne max 100ml lub 100g(więcej synek wypluwa), 14 kaszka ryżowa lub kukurydziana, 16 pierś, 18 owoce lub sok przecierowy,20 pierś, 24 pierś, 3 pierś. Jak zachęcić do jedzenia zupek, ile powinien zjadać? (wcześniej nie było z tym problemu). Pozdrawiam serdecznie Magdalena P.

W przypadku żywienia niemowląt karmionych piersią obowiązują zalecenia z 2007 opracowane przez grupę ekspertów z dziedziny żywienia niemowląt. Dla dziecka w 9 miesiącu życia nadal zalecane jest karmienie piersią na żądanie. Poza tym konieczne jest podawanie posiłków uzupełniających, ponieważ mleko mamy nie jest już wstanie w pełni zaspokoić potrzeb żywieniowych malucha. Wśród nich powinny się znaleźć takie dania jak: zupa jarzynowa lub posiłek mięsno-warzywny, czyli dokładnie taki, jaki Pani podaje synkowi. Do tego powinno dodawać się niewielką ilość kaszki/kleiku glutenowego oraz ½ żółtka co drugi dzień. Poza tym jadłospis dziecka powinien zawierać kaszkę lub kleik glutenowy lub bezglutenowy oraz owoce lub sok owocowy (najlepiej przecierowy), jednak w ilości nie większej niż 150g.

Niestety schemat ten, tak jak Pani zauważyła nie podaje jakie powinny być ilości posiłków. Moim zdaniem porcja zupki czy dania mięsno-warzywnego orientacyjnie powinna wynosić około 150-200ml. Jednak proszę pamiętać, że jest to ilość orientacyjna, ponieważ tylko samo dziecko wie ile tak na prawdę powinno zjeść. Najlepszą zasadą żywienia dzieci jest zasada, że to dziecko decyduje ILE zje, a jego rodzice czy opiekunowie odpowiadają za to CO dziecko dostanie do jedzenia. Warto zaufać dziecku pod tym względem, ponieważ wtedy można uniknąć problemu przekarmiania.

Ciężko również stwierdzić, czemu Pani synek przestał jeść tak chętnie zupki, ponieważ powodów może być całe mnóstwo. Może zmieniła Pani sposób ich przygotowania, chociażby pod względem dodawanych przypraw (dodatek soli, nowych ziół), a może do zupek dodaje Pani nowy składnik, który dziecku nie do końca pasuje lub musi się z nim oswoić. Z drugiej strony może synkowi znudziły się już zupki przygotowywane z tych samych składników i warto byłoby poeksperymentować i przygotować dla dziecka coś nowego.

Jak zachęcić synka do jedzenia zupek? Najlepiej nieustannie próbować podawać zupki i niech synek sam decyduje ile ich zje. Według mnie warto również przyjrzeć się dokładnie rozkładowi posiłków. Może odstęp dwóch godzin jest już zbyt mały dla Pani synka i w porze następnego posiłku nie jest po prostu głodny. Proponowałabym sprawdzić czy lekka zmiana schematu posiłków coś da w tej sytuacji.

Po korekcie rozkład dnia mógłby wyglądać następująco:

• 7.00 karmienie piersią
• 10 karmienie piersią
• 12.30-13.00 - zupka lub jarzynka z mięsem
• 14.30-15.00 - owoce lub sok przecierowy
• 16.30-17 karmienie piersią
• 18.30-19.00 kaszka lub klei zbożowe glutenowa lub bezglutenowa
• W nocy karmienie piersią na żądanie

Zmiana taka zwiększyłaby odstęp czasu pomiędzy drugim karmieniem piersią, a daniem obiadowym, przez co Pani synek może będzie bardziej głody i chętniej zje obiadek. Poza tym przeniesienie kaszki na wieczór spowoduje, że będzie on bardziej syty i rzadziej będzie się budził w nocy na karmienie. Jest to istotne ponieważ niedługo powinno zacząć się jednak ograniczać karmienia nocne.

Według mnie nie ma na razie powodów do zamartwiania się, czasami warto zaufać dziecku i jego instynktowi. Jeśli wskazówki nie przyniosą oczekiwanych efektów zachęcamy do dalszego kontaktu z portalem.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Ocena jadłospisu 9 miesięcy

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.