banner

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Autor: Magdalena Uchman

Witam serdecznie, mam małe pytanko odnośnie karmienia mlekiem modyfikowanym. Moja córka właśnie zaczęła 13 miesiąc i wypija dwa razy po 240ml mleka Bebilon (rano i wieczorem). Myślałam, że to dobrze że tak lubi mleko, ale ostatnio jak byłam na szczepieniu to lekarz powiedział, że nie ma potrzeby żeby pila tyle mleka modyfikowanego i lepiej zastąpić go produktami mlecznymi. Stąd moje pytanie czy powinnam zmniejszyć ilość mleka, tzn. podawać jej tylko rano albo tylko wieczorem - jedna porcje na dobę ( bo wydaje mi się, że całkowicie nie powinnam jeszcze z niego rezygnować). Dodam, że córka bardzo lubi jeść i praktycznie nie mam problemów z karmieniem pozostałymi posiłkami. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam, Iwona S.

Moim zdaniem lekarz niesłusznie stwierdził, że taka ilość mleka w diecie dziecka jest zbyt duża i koniecznie trzeba zamiast mleka wprowadzać produkty mleczne.

Według obowiązujących zaleceń dotyczących żywienia dzieci w wieku 1-3, codzienny jadłospis malucha powinien zawierać 3 porcje mleka i produktów mlecznych. W tym dwie porcje (2 szklanki) to mleko. Trzecia porcja to produkty mleczne. Mleko i produkty mleczne są istotnym elementem diety małego dziecka. Zawierają bowiem pełnowartościowe białko, wapń oraz niektóre witaminy z grupy B oraz witaminę D. Są zatem niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu w trakcie intensywnego wzrostu. Mleko i produkty mleczne powinny być podstawą śniadań. Mogą to być zwykłe zupy mleczne, kasza na mleku, kawa zbożowa, szklanka mleka. Pozostałe porcje mleka i produktów mlecznych powinny być podane dziecku w trakcie pozostałych posiłków. Duże możliwości dają drugie śniadania i podwieczorki. Na te posiłki można podawać dziecku np. jogurt z owocami, szklankę mleka, budyń, koktajle mleczno owocowe itp. Zaleca się aby podawane dziecku mleko i przetwory mleczne były o obniżonej zawartości tłuszczu najlepiej 1,5% lub 2%. Ograniczamy w ten sposób podaż kwasów tłuszczowych nasyconych, natomiast zawartość składników mineralnych i witamin jest zbliżona do tej w mleku pełnotłustym. Oczywiście nie musi być tak, że dziecko codziennie musi wypić dwie szklanki mleka i zjeść 1 porcję innych produktów mlecznych. Jednego dnia można podać dziecku szklankę mleka i 2 porcje produktów mlecznych, a innego 3 szklanki mleka. Istotne jest aby w codziennym jadłospisie koniecznie znalazły się te produkty w odpowiedniej ilości. Do produktów mlecznych, które powinny występować w prawidłowo zbilansowanej diecie dziecka należą: jogurt (Najlepiej naturalny, te owocowe zawierają dużo cukru dodanego. Lepiej jest dodawać samem świeże owoce lub ewentualnie nieznacznie dosłodzić), kefir, maślanka, zsiadłe mleko, ser twarogowy, ser żółty, sery pleśniowe. Warto również zauważyć, że sery twarogowe zawierają najmniej wapnia ze wszystkich produktów mlecznych. Jednak są bardziej polecane w diecie nie tylko małych dzieci niż zawierające znacznie więcej wapnia sery podpuszczkowe (czyli żółte, pleśniowe). Sery twarogowe polecane są w codziennej diecie ze względu na niską wartość energetyczną przy dobrej wartości odżywczej. Ponadto są lekkostrawne, zawierają niewiele tłuszczu (należy wybierać sery chude lub półtłuste). Sery żółte nie powinny być jednak całkowicie wyeliminowane z jadłospisu malucha powinny być nieznacznie ograniczone.

Warto pamiętać, że dieta dzieci w wieku 1-3 powinna być przede wszystkim urozmaicona. Codzienny jadłospis powinien zawierać produkty ze wszystkich grup produktów spożywczych. Poza 3 porcjami produktów mlecznych, dziecko powinno otrzymać: 1-2 porcję produktów białkowych w postaci mięsa, wędlin, ryb lub jaj. Poza tym 5 porcji warzyw, 1-2 porcję owoców, 5 porcji produktów zbożowych.

mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk

Przeczytaj także: Menu 13 miesięcznego dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.