banner

Jak karmić małego alergika?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Mam 17 miesięczną córkę która ma alergie na krowie mleko ,soje , jajka , migdały , rybę, banany, kurczaka, orzechy. Ma mały apetyt. Ma wysokość 83 i waży 10 kilo nie wiem co za mleko jej dawać i jedzenie, żeby miała wystarczająco witamin ... Proszę o pomoc :(

Witam, należy zadbać o to by dieta Pani dziecka była pełnowartościowa pomimo tego, że Pani córeczka jest uczulona na wiele produktów nie może w jej diecie zabraknąć żadnych składników odżywczych. Lekarz powinien przepisać Pani córeczce specjalistyczną mieszankę leczniczą, mlekozastępczą, np. Nutramigen, Bebilon Pepti MCT, Bebilon Pepeti. Są to mieszanki kupowane wyłącznie na receptę w aptece. Na bazie hydrolizatu spokojnie można przygotowywać dziecku zupy mleczne, budynie, desery mleczne, stosować do zabielania zupy, itd. Dzieciom uczulonym na białko mleka krowiego nie wolno podawać mleka modyfikowanego, ponieważ nadal znajdują się w nim uczulające białka. Również mleko hipoalergiczne, oznaczone HA nie jest absolutnie dla dzieci ze zdiagnozowaną już alergią. Podaje się je maluchom zagrożonym alergią na białko mleka krowiego.

Z owoców proszę wybierać szczególnie owoce rodzime: jabłka, jagody (mogą być mrożone, w sezonie najlepiej podawać świeże), gruszki, poza tym morele, brzoskwinie, śliwki, itd. Należy unikać podawania owoców cytrusowych, a także egzotycznych, czyli melona, ananasa, papai. Z rodzimych owoców proszę zachować ostrożność przy podawaniu porzeczek, malin, jeżyn i truskawek.

Dzieciom uczulonym na jajka kurze można spróbować podać jajka przepiórcze. Są one zazwyczaj dobrze tolerowane przez dzieci z alergią, należy jednak również zachować ostrożność podając je dziecku, ponieważ mogą zdarzyć się przypadki alergii krzyżowych. Jedno jajko kurze odpowiada 2-3 przepiórczym. Soję można natomiast spróbować zastąpić soczewicą.

Dzieci uczulone na białko mleka krowiego zazwyczaj źle tolerują również wołowinę i cielęcinę. Skoro Pani córeczkę uczula mięso z kurczaka, proszę spróbować podać mięso z indyka czy królika, obserwując jednak tolerancję dziecka.

Przy alergii pokarmowej bardzo ważna jest dieta eliminacyjna. Należy mieć na względzie, że nawet niewielka ilość alergenu jest szkodliwa dla dziecka i może zaprzepaścić cały trud w stosowanie diety. Proszę zatem zawsze uważnie czytać etykiety produktów spożywczych i kontrolować skład kupowanej żywności. Jeżeli nie będzie znała Pani dokładnego składu produktu, lepiej zrezygnować z jego zakupu.

Należy również pamiętać, żeby nie eliminować z diety dziecka bez wyraźnej przyczyny zbyt wielu produktów, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do niedoborów wielu składników odżywczych.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Karmienie mieszane a ilości mleka oraz jajek w diecie alergika

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.