banner

Co zrobić, gdy dziecko nie chce pić mleka modyfikowanego

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam, moja 17-miesięczna córka do 15-go miesiąca była karmiona piersią. Od tamtej pory nie chce pić w zamian żadnego mleka modyfikowanego. Podaję jej jogurty, twarożki, płatki na mleku krowim. Czy to wystarczy? Poza tym od 2 miesięcy nie podaję już witaminy D. Czy powinnam jednak nadal to robić skoro nie dostaje witaminy w mleku modyfikowanym?

Pani pokarm różni się w smaku od mleka modyfikowanego, dlatego córeczka może odmawiać jego spożycia. Odstawiając dziecko od piersi można na początek mieszać własny pokarm
z mlekiem modyfikowanym stopniowo zwiększając proporcje, tak żeby maluszek miał czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku.

Pewne znaczenie może mieć również wybór mleka. Asortyment mlek modyfikowanych jest szeroki, dlatego radziłabym spróbować podać inne mleko, ponieważ różnią się one między sobą w smaku. Dostępne są również mleka smakowe dla niemowląt powyżej 1.roku życia.

Dziecko w wieku 15 miesięcy w ciągu dnia powinno spożyć około 600 ml mleka modyfikowanego i 15g sera. Mleko można zastąpić innym produktem z tej samej grupy np. maślanką, kefirem, jogurtem naturalnym.

Zamienniki:

100 ml mleka → 10g sera żółtego*
100 ml mleka →100 ml maślanki, kefiru
100 ml mleka → 15g sera twarogowego

*ser żółty rocznemu dziecku należy podawać z umiarem, ponieważ zawiera on dużą ilość tłuszczu, soli, poza tym jest ciężkostrawny. Nie powinno podawać się go więcej niż 2-3razy/tydzień 1 cienki plasterek.

Dzieciom, które ukończyły rok można wprowadzić mleko krowie, najlepiej jako składnik innych posiłków, np. jako dodatek do ciasta na naleśniki. Do 3 roku życia nie należy rezygnować z mieszanek mlecznych, ponieważ skład mleka modyfikowanego jest dostosowany do potrzeb rozwijającego się organizmu. Mleko krowie ma zaś nieodpowiedni skład (za dużo białka, za mało laktozy), zawiera nieodpowiednie ilości i proporcje witamin i składników mineralnych, poza tym może powodować alergię.

Niemowlęta, które są karmione mlekiem modyfikowanym i spożywają takie ilości mleka, które pokrywa ich dzienne zapotrzebowanie, nie wymagają suplementacji witaminą D. Proszę skontaktować się z lekarzem, ponieważ tylko on może ustalić odpowiednią dla Pani córeczki dawkę. Należy bowiem pamiętać, że nie tylko niedobór, ale również nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Morele suszone

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.