banner

Dziecko z alergią na warzywa i owoce

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam serdecznie. Zwracam się do Pani z wielką prośbą. Mam 13 miesięcznego synka, który ma alergie na owoce i większość warzyw. Mleko pije z apteki bebilon pepti. Nie radzę sobie z przygotowaniem dla niego posiłków. Jestem załamana. Dziecko w ogóle nie chce nic jeść poza kaszkami z butelki. Teraz doszło ząbkowanie i jest jeszcze gorzej. Jak zachęcić dziecko do jedzenia normalnych posiłków. Bardzo proszę o radę.

Witam, na podstawie informacji od Pani mogę tylko ogólnie napisać jakich błędów unikać. Dopiero dokładny wywiad dietetyczny dałby mi pełny obraz jakie błędy być może są popełniane (czy dziecko je regularnie, ile posiłków, jaka jest atmosfera podczas jedzenia, itd.) i jak sobie radzić.

Warto zadbać o miłą atmosferę podczas posiłków, absolutnie nie należy okazywać zniecierpliwienia czy zmuszać do jedzenia, ponieważ to wzmaga jedynie niechęć do proponowanych posiłków.

Dzieci w grupie jedzą zdecydowanie chętniej, także łatwiej pokonać ich opory do nowych produktów jeśli np. rodzic ma to samo na talerzu. Proszę pamiętać, że aby dziecko polubiło nowy produkt i się przekonało do niego często trzeba mu zaproponować go nawet kilkanaście razy.

Można dziecku zaproponować do wyboru np. dwa pełnowartościowe posiłki. Nie pytajmy zaś co by zjadło, ponieważ należy pamiętać, że to rodzic powinien o tym decydować wybierając spośród produktów zdrowych i pełnowartościowych.

Należy ustalić stałe pory posiłków, w regularnych odstępach czasu. Między posiłkami nie należy wtedy dziecka dokarmiać. Roczne dziecko powinno spożywać 5 posiłków w ciągu dnia. Zdarza się, że małe dzieci spożywają nawet do 10 posiłków, ponieważ opiekunowie co chwilę podają to jabłuszko, to jogurcik. Rozregulowuje to apetyt dziecka, poza tym może prowadzić do otyłości.

Porcje należy dostosować do potrzeb dziecka. Dzieci mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, poza tym pojemność ich żołądka też jest mniejsza. Jeżeli widzi Pani, że dziecko zjadło połowę porcji i nie ma już ochoty na więcej należy zaprzestać karmienia.

Na czas ząbkowania można wrócić na jakiś czas do produktów bardziej rozdrobnionych, żeby ułatwić dziecku przejście przez ten trudny dla niego okres. Warto tez zapytać w aptece o specjalne preparaty chłodzące właśnie dla dzieci w czasie ząbkowania.

Radziłabym także co jakiś czas sprawdzić czy dziecko nadal jest uczulone na podane produkty. Proszę pamiętać, aby podać wtedy jeden produkt, w niewielkiej ilości i obserwować jak dziecko reaguje przez 2-3 dni. Najlepiej też zacząć od warzyw i owoców sezonowych.

W tym samym czasie nie należy dawać dziecku innych uczulających go produktów ani żadnych nowości.

Warto też zastanowić się czy dziecko jest na pewno uczulone na warzywa i owoce czy na chemiczne preparaty, którymi były nawożone. Może wystarczy wybierać produkty ekologiczne.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Niejadek

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.