banner

Niedobór wapnia po urodzeniu dziecka

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam, 5 miesięcy temu urodziłam synka, karmię jeszcze piersią. Wczoraj byłam u dentysty i usłyszałam że mam bardzo miękkie zęby. Czy to może oznaczać iż w mojej diecie jest za mało wapnia? Pozdrawiam Kasia.

Wapń w ciele dorosłego człowieka w 99% znajduje się w kościach i zębach, pozostały 1% kumuluje się w płynach ustrojowych i innych tkankach.

W przypadku zbyt małej podaży wapnia wraz z dietą lub jeśli organizm nie przyswaja odpowiedniej ilości wapnia, może dochodzić m. in. do ubytków w szkliwie zębów, urazów kości, osteoporozy, skurczy mięśni, bólu stawów, drętwieniem kończyn czy utraty zębów przy długo trwającym niedoborze tego pierwiastka. Nie jestem lekarzem i nie mogę stawiać diagnozy. Uważam jednak, że warto przeanalizować dietę pod okiem dietetyka, zwłaszcza że karmi Pani piersią.

W okresie laktacji wskazane jest zwiększenie w diecie ilość mleka i przetworów mlecznych, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń, które wynosi 1200 mg-1500mg.

Taka ilość wapnia odpowiada:

• 5 szklankom mleka lub napojów mlecznych
• 3 szklankom mleka, 2 plasterkom sera żółtego i 50 g twarożku
• 3 szklanki mleka, kubeczek jogurtu naturalnego, 100g sardynek w pomidorach

Aby zapewnić sobie odpowiednią podaż wapnia w codziennej diecie należy uwzględnić: mleko i produkty mleczne (sery twarde, twarogi i twarożki, jogurty, kefir, mleko zsiadłe, maślanka), jajka, tofu, pasta tahini, migdały, orzechy włoskie i laskowe, pistacje, nasiona słonecznika, sezam (najlepiej niełuskany), figi suszone, amarantus, soję, fasolę, otręby pszenne, jarmuż, brokuły, rzepę czy kapustę. Ryby i konserwy rybne zawierają łatwo przyswajalny wapń, z tego względu sardynki i szprotki zaleca się zjadać z ośćmi. Dobrym źródłem wapnia są również fortyfikowane mleka roślinne z dodatkiem wapnia czy butelkowana woda mineralna (przy czym warto czytać etykiety i zwrócić uwagę na zawartość wapnia w 1 litrze takiej wody). ! szklanka fortyfikowanego mleka sojowego może zawierać nawet 250-300 mg wapnia.

Zawartość wapnia w wybranych produktach

Produkt - Wapń (mg)
Mleko spożywcze 2% tł. (250 ml) 300
Mleko sojowe fortyfikowane (250 ml) 250-300
Jogurt naturalny 25 tł. (150g) 255
Sery żółte (30g) 210-250
Ser twarogowy półtłusty (100g) 75
Jaja (1 szt.) 28
Sardynka w oleju (100g) 330
Tofu wzbogacone wapniem (100g) 350-683
Soja gotowana (1 szkl.) 175
Tahini (2 łyżki) 128
Pomarańcza (1 szt.) 60
Brokuł gotowany (1/2 szkl.) 30
Migdały (2 łyżki) 25

Komponując posiłki warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre składniki diety ułatwiają a inne utrudniają wchłanianie wapnia. Do czynników zwiększających wchłanianie wapnia należą: magnez, fosfor w odpowiedniej ilości, witamina A, D, C i E, laktoza, białko.

Czynniki zmniejszające wchłanianie wapnia:

• kwas szczawiowy (szczaw, szpinak, rabarbar, boćwina),
• nadmiar fosforanów w diecie (żywność wysokoprzetworzona, mięso, wędliny, dodatki do żywności)
• nadmierna ilości soli i cukru w diecie
• kawa, herbata, kakao

Proszę więc unikać łączenia w jednym posiłku produktów zawierających ww. składniki z produktami będącymi dobrym źródłem wapnia.

UWAGA! W czasie karmienia piersią zaleca się ostrożne wprowadzanie do diety produktów będących najczęstszymi alergenami: wołowina, cielęcina, mleko i produkty mleczne, jaja, ryby, cytrusy, orzechy, produkty zawierające w składzie barwniki, konserwanty.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Jak zapewnić odpowiednią podaż wapnia i białka w diecie dziecka z alergią

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.