banner

Białko, żółtko jaja

Autor: Magdalena Uchman

Witam serdecznie. Piszę do państwa z pewną sprawą. Znalazłam wasz blog, gdyż potrzebuję dobrych przepisów dla świeżej mamy, która karmi piersią a maluszek ma miesiąc i ma skazę białkową. Jednak na samym wstępie widzę dziwny opis o jajku. Dokładnie chodzi mi dlaczego macie podane żółtko kurze jako jadalne gdy zawiera więcej białka niż samo białko. Przecież białko składa się w około 90 % z wody. Proszę o fachowa odpowiedź. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Z poważaniem Justyna

Do jednej z najczęściej występujących na świecie alergii pokarmowych należy alergia na białka jaj. Są one przyczyną reakcji alergicznych zarówno wśród osób dorosłych jak i dzieci.

Białko tak samo jak i żółtko jest źródłem białek, które mogą wywoływać alergie pokarmowe. Jednak znaczna większość z nich znajduje się właśnie w białku jaja, a nie w żółtku. W białku jaja znajdziemy kilka frakcji białek odpowiedzialnych za wywoływanie reakcji alergicznych.

Należą do nich owoalbumina, owomukoid, owotransferyna, lizozym. Owoalbumina i owomukoid stanowią większą część białek znajdujących się w białka jaja. Obydwa te białka są termostabilne co oznacza, że nie tracą swoich właściwości alergizujących pod wpływem temperatury i mogą wywoływać reakcje alergiczne również po kontakcie/zjedzeniu ugotowanego białka. W żółtku czynnikami uczulającymi są liwetyna, apowitelina, foswityna i lipoproteiny. W żółtku znajdziemy również owomucynę i owoalbuminę, jednak ilości ich są znacznie mniejsze niż w białku i odgrywają niewielkie znaczenie w reakcjach alergicznych. Czasami jednak bywa tak, że również żółtko jest czynnikiem alergizującym. Osoby uczulone na białka jaj mogą wykazywać reakcje alergiczne po spożyciu tylko białka lub po spożyciu białka jak i żółtka. W przypadku gdy potwierdzona zostanie alergia zarówno na białko jaja i żółtko z diety należy wyeliminować całe jaja i wszystkie produkty, które je zawierają np. makarony, lody, ciasta itp. Nie powinno się również podawać jaj innych gatunków ptaków, ponieważ zawierają one podobne alergeny. Czasami bywa tak, że z diety osób uczulonych na jaja należy również wyeliminować mięso drobiu. Osoby ze stwierdzoną alergią na białka jaj powinny również zachować ostrożność podczas szczepień, ponieważ do ich produkcji wykorzystywane są jaja. W takich przypadkach przed szczepieniem koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku skazy białkowej z diety mamy karmiącej piersią powinny zniknąć białka, które faktycznie uczulają. Jako pierwsze najczęściej eliminuje się mleko i produkty mleczne. Eliminacji podlegają również te produkty, które wywołują reakcje alergiczne u dziecka. Dlatego należy bardzo uważnie obserwować dziecko i najlepiej prowadzić notatki. Nie ma sensu eliminowania produktów spożywczych na wyrost bez potwierdzenia alergii, ponieważ takie zachowanie zwiększa ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych.

mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie kobiet w czasie karmienia piersią

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.