banner

Niski wzrost a dieta

Autor: Alicja Hojda

Witam, moja córka ledwo mieści się w siatce centylowej. Jest bardzo szczupła a przy tym niska. Czy dietą mogę poprawić jej wyniki. Bardzo się martwię o jej zdrowie. Proszę o pomoc, ewentualnie wskazówki co robić.

Witam,

bez szczegółowych informacji na temat jadłospisu dziecka, jego apetytu oraz ogólnego stanu zdrowia trudno stwierdzić co jest przyczyną niskiego wzrostu i słabego przybierania na wadze. Na początek lekarz pediatra powinien wykluczyć choroby mające wpływ na szybkość wzrastania i zwiększania masy ciała, takie jak: zaburzenia hormonalne czy choroby przewlekłe (zwłaszcza przewodu pokarmowego), zakażenie pasożytami.

Jeśli Pani córka jest zupełnie zdrowa, to trzeba zadbać o zwiększenie apetytu poprzez właściwie zbilansowaną, pozbawioną nadmiaru cukru, dietę. Dziecko powinno otrzymywać pełnowartościowe posiłki, bogate w witaminy, składniki mineralne (zwłaszcza wapń), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz węglowodany złożone, dostarczające energii.

Niestety nie wiem w jakim wieku jest córka, więc nie mogę przedstawić przykładowego jadłospisu wraz z ilościami produktów. Generalnie jednak śniadanie, jako najważniejszy posiłek, powinno zawierać porcję mleka, pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, płatki lub kasza), warzywa i/lub owoce, zdrowe tłuszcze (masło, oleje, oliwa z oliwek lub orzechy i nasiona/pestki). Jeśli przygotowujemy kanapki, to powinny się w nich znaleźć źródła pełnowartościowego białka: chude mięso, ryba, jajko lub ser twarogowy. Talerz dziecka zawsze powinien kusić kolorami i ciekawymi kształtami znajdujących się na nim potraw. Dla zaostrzenia apetytu 15 - 30 minut przed śniadaniem warto podać pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy (lub innych kwaśnych owoców). W czasie posiłku natomiast nie należy podawać większych ilości napojów (z wyjątkiem mleka), gdyż osłabia to apetyt. Picie proponujemy dopiero po posiłku i w przerwach pomiędzy kolejnymi.

Drugie śniadanie powinno składem być podobne do pierwszego, tylko mniejsze. Jest tu miejsce na pełnoziarniste kanapki, sałatki, koktajle mleczne, owoce.

Obiad powinien być złożony z dwóch dań: zupy warzywnej i porcji jarzynki z mięsem lub rybą i ziemniakami, kaszą, ryżem lub makaronem/kluskami. Do warzyw zawsze dodajemy nieco tłuszczu.

Na podwieczorek możemy podać coś słodkiego, ale wartościowego: owocową sałatkę z orzechami, budyń, zbożowe ciasteczka i mleko, jogurt z owocami, naleśnik z twarożkiem itp. Trzeba jednak pamiętać, że ma to być jedynie przekąska przed pełnowartościową kolacją.

Kolacja powinna być uzupełnieniem całodziennego menu - powinna zawierać te produkty, których w ciągu dnia zabrakło w diecie dziecka.

Ograniczyć do minimum należy słodycze i soki oraz słodkie napoje, przekąski typu paluszki, krakersy, chrupki, chipsy. Podstawą diety powinny być produkty zbożowe (w tym jak najwięcej pełnoziarnistych), warzywa, owoce i produkty mleczne. W jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć olejów, orzechów, ryb, jaj i chudego mięsa. Posiłki powinny być kolorowe, urozmaicone, podawane w spokojnej atmosferze (najlepiej przy wspólnym stole). Nie powinny im towarzyszyć telewizja ani książki i zabawki.

Jeśli ten problem Pani dotyczy, na naszej stronie znajdzie Pani jeszcze wiele wskazówek dla rodziców dzieci-niejadków.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Kubuś Play

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.