banner

Niejadek (11 miesięcy)

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam, mam pytanie, moja 11 miesięczna córka od miesiąca nie chce jeść niczego innego poza mlekiem modyfikowanym, choć wcześniej nie miała z tym problemu. Jak podaję jej łyżeczkę z zupką, albo kaszką odwraca głowę. Jak już weźmie do buzi, to wypluwa. Czasami przerwy w jedzeniu ma ok. 5h, i nic to nie daje.

Okresowe spadki apetytu u małych dzieci są czymś częstym i normalnym. mogą zdarzyć się u dzieci w tym wieku. Dopóki maluch rozwija się prawidłowo, lekarz nie stwierdza niedoboru masy ciała, anemii, dziecko chętnie się bawi, jest energiczne nie powinna się Pani martwić.

Być może odmowa jedzenia wiąże się z ząbkowaniem. W czasie ząbkowania dziecko niejednokrotnie odmawia spożycia produktów rozdrobnionych, z którymi wcześniej dobrze sobie radziło. Dobrze jest wtedy wrócić na jakiś czas do podawania posiłków w formie papki, ponieważ uporczywy ból dziąseł przeszkadza w jedzeniu. W aptece farmaceuta może doradzić Pani ewentualnie specjalny żel do smarowania dziąseł czy leki na ząbkowanie.

Warto zastanowić się czy w ostatnim czasie nie miała miejsca w życiu dziecka jakaś stresująca sytuacja, np. zmiana opiekuna lub inne zdarzenie wywołujące napięcie emocjonalne. Być może przez odmowę jedzenia dziecko pragnie wzbudzić zainteresowanie rodziców.

Innym powodem braku apetytu jest anemia. Wiążę się ona z niechęcia do jedzenia, ogólnym osłabieniem, łatwym meczeniem dziecka, bladością. Jeżeli lekarz stwierdzi u dziecka anemię z niedoboru żelaza (najczęstsza przyczyna anemii), trzeba będzie dokładnie przeanalizować dietę dziecka i zadbać o odpowiednią podaż żelaza:

• przygotowując posiłki mleczne dla malucha dobrze jest wybierać kaszki, które zostały wzbogacone żelazem.
• do posiłków uzupełniających podawać warzywa i owoce bogate w witaminę C, bowiem zwiększa ona wchłanianie żelaza z posiłku
• pamiętać, aby preparat z żelazem (przepisany przez pediatrę) nie podawać maluszkowi bezpośrednio przed lub po posiłku mlecznym, ponieważ wapń zawarty w mleku i przetworach mlecznych ogranicza wchłanianie żelaza (zachować odstęp przynajmniej dwóch godzin po posiłku lub około pół godziny przed)

Maluch nie jest wstanie powiedzieć, że jakiś produkt mu szkodzi i źle się po nim czuje. Zwróciłabym więc uwagę czy odmowa jedzenia pojawiła się po wprowadzeniu konkretnego produktu do diety dziecka. Jeżeli córeczka przejawia niechęć do spożycia konkretnych produktów, dla rodzica powinno to być sygnałem o możliwości wystąpienia alergii pokarmowej. Na własną rękę bez potwierdzenia ze strony lekarza nie należy wprowadzać diety eliminacyjnej, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do niedoborów pokarmowych.

Nie podała Pani przykładowego jadłospisu (jakie wybiera Pani produkty, ilości, przerwy między posiłkami, o której godzinie podaje Pani córeczce ostatni posiłek), nie mogę więc ocenić sposobu żywienia Pani dziecka. Poniżej zamieszczam jednak kilka wskazówek istotnych dla rodziców niejadków.

Należy uregulować pory posiłków i unikać ciągłego podawania maluchowi przekąsek. Dzieci mają dużo mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż osoby dorosłe, dodatkowe przekąski wypełniają brzuszek dziecka, w konsekwencji może ono odmówić spożycia głównego posiłku. Jeżeli dziecko zje należy je pochwalić, gdy będzie grymasić, należy odstawić talerz i odczekać do pory kolejnego posiłku. Im więcej rodzic prosi, namawia, tym gorsze są skutki.

Pomimo, że córeczka nie chce jeść niczego innego prócz mleka modyfikowanego, posiłki proszę komponować w oparciu o aktualny schemat karmienia niemowląt. Dieta oparta tylko na mleku modyfikowanym jest już niewystarczająca dla 11-miesięcznego dziecka. Proszę więc nie rezygnować z podawania warzyw, owoców, kaszek itd.

Porcje muszą być dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Posiłki powinny być kolorowe, zachęcające do spróbowania.

Atmosfera w czasie posiłków powinna być spokojna. Nie można zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ takie zachowanie wzmaga jedynie niechęć dziecka do proponowanego posiłku. Dziecko zacznie kojarzyć jedzenie z czym nieprzyjemnym. W przypadku niejadków bardzo ważna jest cierpliwość i konsekwencja. Dzieci same potrafią regulować ilość spożywanego jedzenia na podstawie uczucia głodu i sytości, więc zdrowe dziecko nie zagłodzi się.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie od 11 miesiąca

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.