banner

Dieta matki karmiącej dziecka ze skazą cz.2

Autor: Magdalena Uchman

Witam. Moja córka będzie przy piersi będzie przez najbliższe miesiące. Dyskusyjna jest kwestia okresu karmienia piersią, jedni podają okres 6 miesięcy jako wystarczający, inni z kolei twierdzą, iż należy karmić jak najdłużej. Może pani mi rozjaśni moje wątpliwości. Córka karmiona jest piersią plus przecierane zupki i owoce, na noc dostaje preparat mlekozastępczy ze względu na małą ilość mojego pokarmu. Proszę o zdefiniowanie diety dla mnie. pozdrawiam serdecznie. Emilia

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Wyłączne karmienie piersią oznacza, że nie jest ono dokarmiane innymi posiłkami niż mleko matki ani dopajane woda, herbatkami czy glukozą. Po upływie 6miesięcy zalecana jest kontynuacja karmienia do ukończenia 1 roku życia. Poza mlekiem matki dziecku należy podawać posiłki uzupełniające, ponieważ pokarm matki nie jest już w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb żywieniowych rosnącego malca. Po tym okresie dalsze karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo jak będzie to pożądane zarówno przez matkę jaki i dziecko.

Tak jak pisałam Pani w poprzedniej odpowiedzi nie ma podstaw do rezygnacji z karmienia piersią dziecka, u którego stwierdzono alergię na białka. Pierwszym etapem powinna być dieta eliminacyjna u matki. Pisała Pani, że Pani córka ma skazę białkową. Nie wiem na jakie dokładnie białka jest uczulona Pani córka, ale jednymi z najsilniejszych alergenów jest mleko krowie (skaza białkowa jest pojęciem szerszym niż alergia na białka mleka krowiego). oraz orzechy, kakao, białko jaja kurzego, cytrusy i ryby. Niestety nie ma jednej, uniwersalnej diety eliminacyjnej. Każda powinna być ustalana indywidualnie.

Dieta, trzeba szczerze przyznać, jest dietą wymagającą wielu wyrzeczeń. Mimo, to pokarm matki to najlepsze co można ofiarować dziecku z alergią. Dieta, którą Pani przedstawię jest trochę intuicyjna ponieważ nie wiem na co konkretnie jest uczulona Pani córka. Dlatego jeśli, jest Pani pewna, że któryś z niedozwolonych produktów nie wywołuje reakcji alergicznych może go Pani spożywać lub potem podawać dziecku. Jeśli jednak nie jest Pani pewna w celach diagnostycznych stosowana jest dieta eliminacyjna. Polega ona na odstawieniu wszystkich najsilniejszych alergenów na czas 2-3 tygodni. W tym czasie należy obserwować dziecko, czy objawy alergiczne znikają. Po upływie tego czasu może Pani spróbować spożyć niewielką ilość danego produktu (raczej nie powinno to dotyczyć mleka, jego przetworów, ponieważ jest ono najczęstszym alergenem wśród dzieci). Ważne aby nie łączyć testowanego produktu z innymi alergenami, ponieważ utrudni to ustalenie, który produkt jest uczulający. Jeśli u dziecka pojawią się niepożądane objawy należy dany produkt wyeliminować z diety.

W zawiązku z tym z diety należy wyeliminować: mleko (krowie, owcze, kozie) i jego przetwory (jogurty, kefiry, maślanki, napoje mleczne,), sery twarogowe, sery żółte, produkty zawierające serwatkę, desery na bazie mleka, lody, kremy (w ciastkach), masło, sosy zabielane śmietaną lub jogurtem, miksy tłuszczowe do smarowania zawierające w składzie tłuszcz mleczny, margaryny z dodatkiem masła, śmietana, pieczywo (niektóre zawierają mleko np. bułki maślane, drożdżówki, chałki), czekolada mleczna, ciastka, cukierki mleczne (np. krówki) niektóre wędliny drobno rozdrobnione (parówki, mortadela, mielonki, pasztety), zupy i sosy w proszku, sosy typu chrzanowy czy tatarski, gotowe do spożycia potrawy (naleśniki, krokiety, gofry), orzechy, białko jaja kurzego (żółto dozwolone jeśli nie będzie reakcji alergicznych. W przypadku uczulenia na jaja kurze mogą wystąpić reakcje krzyżowe z mięsem kurcząt), czerwone mięso (zwłaszcza wołowina – reakcje krzyżowe z mlekiem krowim, zdarzają się one jednak rzadziej niż w przypadku reakcji krzyżowych pomiędzy mlekiem krowim a mlekiem innych gatunków zwierząt), miód, owoce cytrusowe oraz soki cytrusowe (cytryna w herbacie to też cytrus), truskawki, banany, ryby, ryby wędzone, (mięso, jeśli zwierzęta karmione były mączka rybną) owoce morza, grzyby, z warzyw często uczulają pomidory, ziemniaki, papryka. Poza tym oczywiście nie są zalecane pokarmy, które nie są wskazane w okresie karmienia (potrawy ciężkostrawne, wzdymające)

Natomiast co można spożywać: z mięs najmniej alergenne są królik i indyk, jagnięcina, poza tym wędliny wysokiej jakości, mięso pieczone w domu, kasze, ryż, makarony (o ile dziecko nie jest uczulone na jaja), makarony ryżowe, margaryny beztłuszczowe, pieczywo bez dodatku mleka (na zakwasie), większość warzyw. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na bezmleczne posiłki, które często są modyfikacją tych tradycyjny potraw. Jeśli chodzi o produkty sojowe (mleko, jogurty) to z jednej strony są dobrą alternatywą w przypadku alergii na białka mleka krowiego, jednak soja również jest czynnikiem uczulającym. Dlatego należy z tym produktem postępować bardzo ostrożnie.
Należy także pamiętać, że niektóre alergeny jak np. ryby czy białko jaja mogą uczulać na drodze wziewnej (podczas gotowania, smażenia itp.)

Niedługo zacznie się sezon na nowalijki, które również należy spożywać ostrożnie ze względu na zawartość zanieczyszczeń w tych produktach Wprowadzając nowe produkty do diety należy bezwzględnie obserwować dziecko.

W związku z wprowadzeniem w życie powyżej diety nieodłącznym elementem zakupów powinno być czytanie etykiet na opakowaniach. Jednak wielu producentów niekiedy nawet jeśli nie ma w składzie mleka czy orzechów umieszczają na etykiecie informację, że dany produkt może zawierać ich śladowe ilości. Jest to związane z tym, że w zakładzie produkcyjnym różne produkty są wytwarzane na tej samej linii produkcyjnej i w ten sposób może dojść do „skażenia” żywności nie zawierającej np. mleka czy orzechów.

Dieta całkowicie eliminująca nabiał wiąże się z ryzykiem wystąpienia niedoboru wapnia. Poza nabiałem źródłem tego składnika odżywczego są zielone warzywa liściaste (jarmuż, brokuły, szpinak, natka pietruszki), płatki owsiane, zarodki pszenne, nasiona (pestki słonecznika, mak). Na polskim rynku można także znaleźć soki owocowe lub mąkę wzbogacane w wapń. Można również pić wodę zawierającą jony wapnia. Dobrym sposobem (choć niekoniecznie smacznym) na uzupełnianie wapnia w diecie jest spożywanie przez Panią preparatu mlekozastępczego. Można także rozważyć wprowadzenie suplementów, ale zawsze po konsultacji z lekarzem. W przypadku suplementów należy pamiętać aby ilość składnika w tabletce pozwalała na dostarczanie go również z dietą (tzn. że nie powinna ona wynosić 100% dziennej normy na ten składnik). Nadmiar wapnia jest również niebezpieczny ponieważ zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych oraz upośledza wchłanianie min. żelaza.

Jeśli stosowanie przez Panią diety eliminacyjnej nie da efektów należy wprowadzić preparat mlekozastępczy. Posiłki uzupełniające dla dziecka z potwierdzoną alergią powinny być przygotowywane zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi unikania wskazanych produktów.

Jeśli ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości lub chciałaby Pani jeszcze bardziej szczegółowych informacji- zapraszam do kontaktu przez naszą stronę.

mgr Magdalena Gronau
Dietetyk

Przeczytaj także: Schemat żywienia - skaza białkowa część pierwsza porady.

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.