banner

Dieta dziecka 6 miesięcy

Autor: Alicja Hojda

Witam,

Ostatnio trafiłam na Pani portal, bardzo spodobały mi się porady jak również przepisy. Bardzo chciałabym opierać się na poradach które znajdę na Pani portalu natomiast mam jeden problem. Mój synek skończył kilka dni temu 5 miesięcy, od początku był karmiony piersią, natomiast od około miesiąca dokarmiam mlekiem modyfikowanym. Obawiam się że niedługo będę musiała przejść tylko na mleko sztuczne, ponieważ dziecko zniechęciło się do piersi :(. Podaje synkowi od około 2 tyg. marchewkę oraz jabłko jak również kleik ryżowy i kukurydziany, dodatkowo Sinlac. Chciałabym żeby udzielili mi Państwo porady czy powinnam sugerować się poradami dla dzieci karmionych butelka czy piersią. Dziecko ma problemy z wypróżnianiem jak również dość często ulewa, ostatnio ma również chropowata i zaczerwieniona twarzyczkę! Zadaję sobie pytanie czy to uczulenie na białko czy może na któryś z produktów. Bardzo proszę o pomoc. Będę ogromnie wdzięczna. Pozdrawiam

Witam,

najnowszy schemat żywienia niemowląt jest niemal identyczny dla dzieci karmionych zarówno piersią i butelką. Na tym etapie powinno się podawać około 5 posiłków dziennie, w tym jeden posiłek w postaci gładkiego puree z owoców, warzyw i ziemniaka. Można wprowadzić mięso i jajko. Do mleka dodajemy kaszki i kleiki. Nie należy zapominać o wprowadzeniu glutenu nie później niż w 6. miesiącu życia. Do picia podajemy dziecku wodę. Sok, w ilości do 150 ml dziennie, podajemy zamiennie z owocami. Odpowiadając jednak na Pani pytanie: należy kierować się poradami dla niemowląt karmionych butelką, ale wskazówki dla dzieci karmionych naturalnie też będą pomocne.

Problemy z wypróżnianiem, ulewania i szorstka czerwona skóra na policzkach mogą świadczyć o alergii lub nietolerancji jakiegoś składnika diety, nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić czy to alergia na białka mleka krowiego (zaczerwienione policzki, które wyglądają jak "polakierowane" to charakterystyczny objaw skazy białkowej). Trzeba uważnie obserwować po których pokarmach następuje nasilenie dolegliwości. Nowe produkty najlepiej wprowadzać powoli, w odstępach minimum 3 dni (czyli przez 3-4 dni podajemy tylko jeden i ten sam nowy produkt, po tym czasie, jeśli nic się nie dzieje dokładamy kolejny nowy do diety itd). Warto skonsultować się z pediatrą, możliwe, że trzeba będzie zmienić mleko modyfikowane na inne.
Niemowlęta często przejściowo źle tolerują nowości. Jeśli zaobserwuje Pani, po jakich pokarmach maluch gorzej się czuje, to należy na jakiś czas (ok. 1-3 miesiące) wykluczyć je z diety.

Pozdrawiam,

mgr Alicja Hojda-Dumania
Dietetyk

Przeczytaj także: Kaszka BoboVita Expert mleczna ryżowo – kukurydziana dla odporności

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.