banner

Dieta 10 miesięcy

Autor: Magdalena Uchman

Pani mgr mam pytanie córka 6 lipca skończyła 9miesięcy. Waży około 9 i pół kilograma, jest nadal na moim odciąganym mleku. Jej menu wygląda następująco:
7.00 rano - 180 ml mojego mleka,
10.00 rano - parę dni temu - zastąpiłam butle mojego mleka- kaszą manna, lub owsianką, lub ryżem na słodko z owocami lub kaszą jaglaną z owocami. I tu mam pytanie ile córka może zjeść np. łyżek stołowych ugotowanego ryżu: czy 4 łyżki lub 5, to nie za dużo dla takiego niemowlęcia , czy 180 ml kaszy manny z owocami na gęsto to nie za dużo, i ile łyżek może zjeść np. kaszy jaglanej. Bardzo proszę o odpowiedź. Dodam iż córce apetyt dopisuje,
13.00 - 180 ml zblendowanych warzyw z 2 łyżkami kaszy jaglanej lub gryczanej nieprażonej, co 2 dzień pół żołtka plus 10 gram mięsa, dwa razy w tygodniu 10 gram rybki do warzyw,
16.00 - 180 ml mojego mleka,
19.00 - 190 ml mojego mleka,
czyli w sumie Zuzia je 3 posiłki mleczne. Bardzo proszę o odpowiedź gdyż nie wiem czy dobrze robię, pozdrawiam Monika

Według najnowszego schematu żywienia, niemowlę w dziesiątym miesiącu życia powinno otrzymywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Orientacyjna wielkość porcji posiłku to około 190-220 ml. Jest to jednak wyłącznie wielkość przybliżona i w pierwszej kolejności należy kierować się apetytem dziecka i do niego dostosowywać wielkość posiłków (warto zapamiętać, że to dziecko decyduje ILE zje, a Rodzice CO je dziecko).

Trzy z tych posiłków powinny być posiłkami mlecznymi w postaci mleka, najlepiej z dodatkiem produktów zbożowych w postaci kaszki lub dodatku kaszki/ kleiku do mleka. Kaszki lub kleiki mogą być zarówno ze zbóż zawierających gluten jak i zbóż bezglutenowych np. ryżu. Na pewno warto podawać córce na noc kaszkę, lub mleko z większym dodatkiem kaszki lub kleiku, wtedy będzie bardziej najedzona, a noc jest najdłuższą przerwą pomiędzy posiłkami. Porcja kaszki o bardziej stałej konsystencji wynosi mniej więcej ½ -3/4 szklanki, to zależy głównie od apetytu dziecka. Jeśli córka będzie jednego dnia chciała zjeść więcej nie ma się czym przejmować, ponieważ u dzieci apetyt jest bardzo zmienny.

Jednak nie należy nadmiernie przekraczać zalecanych porcji.

Nowy schemat uwzględnia również wprowadzenie w tym okresie życia dziecka takich produktów jak jogurty naturalne, sery, kefiry przeznaczone dla dzieci. Ponad to, do diety malucha można włączyć niewielkie ilości pełnego mleka krowiego.

Może być ono wykorzystane do przygotowywania posiłków uzupełniających np. deserów. Należy pamiętać, że mleko krowie przed ukończeniem 12 miesiąca życia nie powinno stanowić głównego produktu mlecznego jakie spożywa dziecko.

Bardzo istotne jest również to aby każdy nowy produkt wprowadzać do diety dziecka w małych ilościach i osobno. W tym wieku można również śmiało podawać dziecku miękkie produkty (owoce/warzywa) do rączki, tak aby dziecko samo mogło spróbować jeść. Nie powinno się zabraniać dzieciom samodzielnego jedzenia. Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, także dotykiem, a samodzielne jedzenie jest nieodłącznym elementem prawidłowego rozwoju dziecka.

W tym wieku można również śmiało podawać dziecku miękkie produkty (owoce/warzywa, gotowane mięso/ryba,) do rączki, tak aby dziecko samo mogło spróbować jeść. Nie powinno się zabraniać dzieciom samodzielnego jedzenia. Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, także dotykiem, a samodzielne jedzenie jest nieodłącznym elementem prawidłowego rozwoju dziecka.

Od 8 miesiąca życia powinno się również rozpocząć rozszerzanie diety pod względem konsystencji pokarmów. Powinny mieć one coraz bardziej wyczuwalne kawałki warzyw, mięsa czy kaszy. Jest to bardzo istotne ze względu na prawidłowy rozwój umiejętności gryzienia, żucia co jest również doskonałym ćwiczeniem aparatu mowy. Jeśli podajemy dziecko coś do zjedzenia do rączki koniecznie trzeba obserwować dziecko.

Do picia najlepiej podawać dziecku zwykłą wodę niskozmineralizowaną.

Jeśli dziecko chętnie je i prawidłowo się rozwija, nie ma się czym martwić, wystarczy dbać o dobrą jakość produktów oraz ich urozmaicenie. Im bardziej urozmaicona dieta, oczywiście w ramach tego co może jeść taki maluch, tym mniejsza szansa na wystąpienie niedoborów składników odżywczych, witamin czy składników mineralnych.

mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk

Przeczytaj także: Jadłospis 10 miesięcy

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.