banner

Anemia- problem niemowląt

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam. Moja córka 8 miesięcy ma anemię. Czy jest Pani wstanie powiedzieć, co mogło do tego doprowadzić? Córka pije moje mleko + zjada ładnie obiadki, które jej przygotuje. Mimo wszystko wyniki morfologii są złe. Dziękuję Agnieszka.

Anemia jest dość często spotykana u niemowląt. Dzieci w pierwszym roku życia mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, ponieważ intensywnie rosną, ich masa ciała szybko się zwiększa, zapasy żelaza zgromadzone w życiu płodowym stopniowo wyczerpują się, zaś podaż żelaza w diecie niemowlęcia jest ograniczona.

Anemia z niedoboru żelaza jest najczęściej spotykana. W przypadku stwierdzenia niedokrwistości lekarz pediatra stwierdza czy przepisać dziecku preparat żelaza czy wystarczy jedynie wzbogacić dietę dziecka w ten pierwiastek. Zdarza się, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość żelaza w diecie, zaś za mało kwasu foliowego i witaminy B12, których niedobór osłabia wchłanianie żelaza.

Dieta dziecka

Według aktualnego (2007) modelu żywienia niemowląt karmionych piersią niemowlę w 8 miesiącu życia poza karmieniem piersią na żądanie powinno zjadać w ciągu dnia:

• zupę jarzynową lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu) - bez wywaru - z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
• kaszkę / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
• sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150 g)

1. Proszę stosować do przygotowania posiłków mlecznych, np. kaszek pokarm naturalny lub ewentualnie mleko modyfikowane dla niemowląt wzbogacone w żelazo.
2. Do posiłków uzupełniających proszę podawać warzywa, owoce i soki bogate w witaminę C, aby poprawić wchłanianie żelaza z posiłku.
3. Zachęcam także do wprowadzenia do diety malucha kaszek niemowlęcych wzbogacanych w żelazo bez dodatków smakowych. Aby zaspokoić zapotrzebowanie niemowlęcia na żelazo, dziennie należy podać co najmniej dwie porcje takiej kaszki.
4. Jeżeli Pani dziecko przyjmuje preparat z żelazem proszę pamiętać, aby nie podawać go bezpośrednio po lub przed posiłkiem mlecznym, ponieważ wapń zawarty w mleku i jego przetworach ogranicza wchłanianie żelaza.

Dieta mamy

Dzieci, które są karmione piersią mamy, pobierają żelazo z organizmu mamy, dlatego bardzo ważne jest aby Pani dieta bogata była w ten pierwiastek. Najlepiej wchłania się żelazo hemowe, a więc te występujące w: wątrobie, podrobach, mięsie i przetworach mięsnych z krwią, rybach, drobiu. Żelazo niehemowe jest dużo gorzej przyswajalne przez organizm człowieka, znajduje się ono w: żółtku jaj, produktach pełnoziarnistych, otrębach pszennych, ryżowych, zarodkach pszennych, roślinach strączkowych, zielonych warzywach liściastych, brukselce, burakach, suszonych owocach, orzechach.

Dieta mamy- o czym należy pamiętać?

1. Ważne jest nie tylko, żeby wybierać produkty bogate w żelazo, ale należy pamiętać aby właściwie komponować ze sobą składniki posiłków. Przyswajalność żelaza niehemowego zwiększa się w obecności produktów bogatych w witaminę C, dlatego do produktów bogatych w żelazo dodajmy warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C, potrawy mięsne (żelazo hemowe) komponujmy z surówkami, dodajmy gotowane warzywa, soki, itp.

2. Proszę ograniczyć picie mocnej kawy i herbaty, ponieważ zawierają one taniny, które hamują wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Zwłaszcza posiłków bogatych w żelazo nie należy popijać kawą czy herbatą.

3. Należy wybierać chude gatunki mięs, chude wędliny, od czasu do czasu można spożywać wątróbkę. Produkty te są źródłem dobrze przyswajalnego przez organizm żelaza.

4. Nie należy łączyć posiłków mlecznych i tych bogatych w żelazo. Należy zachować odstęp przynajmniej dwóch godzin po posiłku lub około pół godziny przed.

5. Produktów bogatych w błonnik pokarmowy (pieczywo pełnoziarniste, ciemne kasze i makarony, orzechy, itp.) również nie należy łączyć z tymi, które są dobrym źródłem żelaza.

Uwaga!!!

Niedobór żelaza w diecie może wynikać nie tylko ze źle zbilansowanej diety mamy i dziecka, ale również z niedostatecznego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, czego przyczyną jest najczęściej alergia na mleko krowie lub alergia na gluten. Myślę, że jeżeli zmiany w diecie nie pomogą, to warto wykonać diagnostykę w kierunku powyższych alergii.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.