banner

Żywienie 11 miesięcznego niemowlaka ze skazą białkową

Autor: Alicja Hojda

Witam, bardzo proszę o podpowiedź w sprawie żywienia dziecka ze skazą białkową. Córka ma 11 miesięcy i mam duży problem z posiłkami dla niej, nie wiem co powinnam jej podawać by uzupełnić wapń i inne składniki. Proszę o kilka przykładowych propozycji. Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy to prawda, że dziecku ze skazą można podawać jogurt naturalny?

Witam,

w przypadku niemowląt i małych dzieci uczulonych na białka mleka krowiego wapń i inne cenne składniki powinny być uzupełniane mieszankami mlekozastępczymi (Nutramigen, Bebilon Pepti). Ponadto dieta powinna obfitować w zielone warzywa (brokuły, kapusta, szpinak, jarmuż, brukselka, fasolka szparagowa), rośliny strączkowe, orzechy, migdały, pestki, suszone figi i morele, ryby (zwłaszcza szprotki), żółtka jaj.

Jeśli dziecko nie toleruje naturalnego smaku mieszanek mlekozastępczych, można z nich przyrządzać różne koktajle owocowe, desery, naleśniki, placki, a nawet ciasta. Mleko w tradycyjnych przepisach zamieniamy na odpowiednią mieszankę. (Nutramigen można poddawać działaniu wysokiej temperatury, Bebilon Pepti nie).

Od czasu do czasu dietę dziecka można też urozmaicać gotowymi posiłkami zbożowymi dla dzieci alergicznych (Sinlac, Minima), które wzbogacone są w wapń i inne składniki mineralne oraz witaminy.

Z jadłospisu dziecka uczulonego na białka mleka krowiego należy wyeliminować wszystkie produkty mleczne oraz pokarmy, które mogą zawierać śladowe ilości mleka. Oznacza to, że bezwzględnie nie można podawać mleka, jogurtów, kefirów, maślanki, serwatki, mleka acidofilnego, serów, twarożków, masła. Niedozwolone są również produkty z mleka koziego, a także wołowina i cielęcina.

Przykładowy jadłospis dla rocznego dziecka ze skazą białkową:

Śniadanie:
• owsianka z figami (40 g płatków owsianych, 150 ml Nutramigenu 2, 2 posiekane suszone figi, 1 łyżeczka mielonych migdałów, cynamon)

II śniadanie:
• kanapka z razowego chleba (40 g) posmarowana bezmleczną margaryną z pieczoną szynką (15 g) i sałatą
• sok marchewkowy (150 ml)

Obiad:
• zupa krem z brokułów (z dodatkiem 50 ml Nutramigenu)
• łosoś pieczony w folii (30 g) z gotowaną fasolką szparagową (80 g) i puree ziemniaczanym (ziemniak 70 g + Nutramigen 50 ml + świeży posiekany koperek)
• woda

Podwieczorek:
• koktajl bananowo-malinowy (150 ml mieszanki mlekozastępczej, 50 g banana, 50 g mrożonych malin, cukier waniliowy)

Kolacja:
• kaszka jaglana ekologiczna błyskawiczna, np. Holle (ok. 3-4 łyżki kaszki, 150 ml mieszanki mlekozastępczej)

Więcej pomysłów i przepisy znajdzie Pani na naszej stronie. W razie wątpliwości i problemów z ułożeniem jadłospisu zapraszam do skorzystania z naszej oferty. Z chęcią pomożemy skomponować jadłospis zgodny z zaleceniami lekarza oraz wiekiem i preferencjami dziecka.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Propozycje śniadań i kolacji w alergii na białko mleka krowiego

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.