banner

Gdy dziecko po 1. roku życia odmawia spożycia posiłków uzupełniających- jak sobie radzić

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam mam synka który właśnie skończył rok i trzy miesiące. Nadal karmię go piersią choć próbuję od 3 miesięcy zakończyć karmienie. Moj mały po prostu nie chce jeść. Od początku mam z tym problem, zamiast normalnego posiłku domaga się mleka. Nic nie chce jeść prócz mleka. Czasem zje jogurt, ewentualnie 3-4 łyżeczki zupy jarzynowej, ale przeważnie krzyczy bo chce mleko. Dodam że w nocy ok 4-5 razy też je mleko. Proszę o pomoc. pozdrawiam Monika

Długie karmienie piersią prawdopodobnie chroni dziecko przed wystąpieniem wielu chorób w wieku późniejszym, np. cukrzycy, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, otyłości i nadwagi, białaczki, chorób alergicznych, podwyższonego poziomu cholesterolu.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Po 6. miesiącu życia mleko matki nadal powinno stanowić podstawę diety dziecka, jednak właśnie wtedy należy wprowadzić posiłki uzupełniające do diety niemowlęcia. Zdarza się, że dzieci długo karmione piersią odmawiają spożycia innych pokarmów niż mleko mamy.

Dieta dziecka 15-miesięcznego bardziej przypomina dietę osoby dorosłej niż niemowlęcia. Niedopuszczalne jest żywienie dziecka w tym wieku tylko i wyłącznie mlekiem matki.

W diecie dziecka powinny znaleźć się już produkty zbożowe (makarony także razowe, kasze, ryż, pieczywo), przetwory mleczne takie jak: jogurt, kefir, maślanka, twarożek, chude mięso i wędliny, ryba, warzywa i owoce, także owoce cytrusowe i drobno pestkowe (maliny, truskawki).

Dziecko powyżej roku powinno już przespać całą noc. Nocne karmienie rozregulowuje apetyt dziecka, poza tym sprzyja próchnicy zębów. Jeżeli dziecko budzi się w nocy wcale nie musi oznaczać, że jest ono głodne, być może chce mu się pić (najlepiej wtedy podać maluszkowi przegotowaną wodę), jest mu gorąco lub po prostu chce poczuć bliskość mamy, bicie jej serca, jej zapach. Powinna Pani stopniowo przestać karmić dziecko na żądanie, karmić tylko o określonych porach i określoną ilość razy.

Jeżeli chce Pani całkowicie zrezygnować z karmienia piersią, należy wprowadzić do diety dziecka mleko modyfikowane dla dzieci po 1. roku życia. Mleko modyfikowane powinno podawać się aż do końca 3 roku życia. Po pierwszym roku życia można wprowadzić do diety niewielkie ilości mleka krowiego, np. jako bazę do przygotowania naleśników czy budyniu.

Na początku radziłabym nowe produkty, które wprowadza Pani do diety dziecka mieszać z tymi które już zna i lubi. Dobrze jest też mieszać nowe produkty z Pani mlekiem stopniowo zwiększając proporcje. Musi się Pani uzbroić w cierpliwość. Czasem nowy produkt trzeba podać dziecku kilkanaście razy, żeby go zaakceptowało i polubiło. Jeżeli chcemy dziecku zapewnić pełnowartościową dietę, koniecznie trzeba zachęcać malucha do nowych smaków.

Proszę pamiętać, aby nowe produkty wprowadzać w niewielkich ilościach, w odstępach kilkudniowych, obserwując reakcję dziecka. Ma to znaczenie, aby w razie wystąpienia alergii pokarmowej szybko wyeliminować sprawcę.

Ważna jest regularność w spożywaniu posiłków. W czasie podawania posiłków nic nie powinno dziecka rozpraszać. Nie należy wtedy czytać dziecku bajek, ani nie oglądać telewizji.

Można także nowy pokarm w niewielkich ilościach mieszać z pokarmem akceptowanym już przez dziecko i stopniowo zwiększać proporcję.

Nowe produkty nie powinno się wprowadzać kiedy dziecko jest bardzo głodne. Nie należy malucha zmuszać do jedzenia, zmuszanie wzmaga jedynie u dziecka niechęć do proponowanego posiłku.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Dlaczego synek nie chce jeść obiadu?

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.