banner

Rozszerzanie diety 5 miesięcznego dziecka z alergią

Autor: Magdalena Uchman

Witam, chcę rozszerzać dietę swojej córce jak ukończy 4 miesiąc czyli za 18 dni. Karmiona jest sztucznie mlekiem Nutramigen bo ma stwierdzoną skazę białkową. Jeżeli byłaby taka możliwość to prosiłabym o poradę jak zacząć wprowadzać coś innego niż mleko oraz od czego zacząć. Ile powinno podawać się mleka a ile innych potraw. Ponadto co podawać pierwsze mleko czy inną potrawę oraz jakie robić przerwy.

Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka można rozpocząć w 5 miesiącu życia dziecka.

Aby móc prawidłowo rozpocząć rozszerzanie diety malucha trzeba znać kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo, w niewielkich ilościach (kilka łyżeczek). Po drugie, zawsze po wprowadzeniu nowego produktu musimy obserwować reakcje dziecka. Jeśli wystąpi wysypka, zaczerwienienia na skórze, bóle brzuszka, płacz, śluz lub krew w kupce, niespokojne zachowanie należy odstawić dany produkt na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu należy podać go dziecku ponownie. Jeśli objawy powtórzą się to trzeba dany produkt z diety dziecka wyeliminować. Dużym ułatwieniem w obserwacji reakcji dziecka i szybkiej eliminacji danego produktu z diety jest podawanie posiłków jednoskładnikowych. Po podaniu dziecku nowego produktu trzeba odczekać kilka dni zanim wprowadzimy następny produkt.

Pierwszym nowym posiłkiem w diecie dziecka powinna być zupka jarzynowa przecierana. Na początku najlepiej jednoskładnikowa. Najlepiej jeśli na początku będą to warzywa podawane bez wywaru, czyli np. zmiksowana marchewka. Później jeśli dziecko będzie starsze to zupy mogą być na bazie wywaru z warzyw. Zupy gotowane na wywarze z mięsa są ciężkostrawne. Nie wolno także gotować zup dla dziecka na skrzydełkach (zawierają dużo tłuszczu) czy kościach. Oczywiście podawane dziecku posiłki powinny być łagodnie przyprawione (bez ostrych przypraw, bez dodatku soli) naturalnymi przyprawami i ziołami np. koperkiem, pietruszką. Składnikiem tłuszczowym w takiej zupce może być oliwa z oliwek lub olej rzepakowy nisko- lub bezerukowy. W tym okresie możemy także wprowadzić tarte jabłuszko lub sok owocowy. Najlepiej jeśli będzie on przecierowy (zawiesisty) bez dodatku cukru. Jeśli posiada Pani sokowirówkę najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowywanie takich soków samemu w domu. Wszystkie posiłki w diecie niemowląt powinny być naturalne, bez konserwantów i sztucznych dodatków. W tym czasie można również wprowadzić gluten do diety malucha. Według aktualnych zaleceń nie obowiązuje już przestrzeganie dokładnego czasu wprowadzenia glutenu, ponieważ jak pokazały badania nie ma to żadnego znaczenia na rozwój celiakii, gdyż decydującym czynnikiem są skłonności genetyczne. W prowadzanie glutenu należy rozpocząć od niewielkich ilości, zalecane jest podawanie dziecku 2-3 g (w miarach domowych jest to około pół łyżeczki do herbaty) kleiku glutenowego (np. pszennego) lub kaszki glutenowej na 100 ml zupki jarzynowej lub mleka modyfikowanego. Jest to niewielka ilość, ale mimo wszystko powinno się to odbywać stopniowo. Zalecaną porcję kaszki glutenowej podajmy raz dziennie, przez kilka dni. Jeśli wszystko jest w porządku i dziecko dobrze toleruje produkty glutenowe to ilość tą należy stopniowo zwiększać.

W ciągu dnia dziecko karmione mlekiem modyfikowanym powinno otrzymać 5-6 posiłków, z czego cztery z nich powinny być posiłkami mlecznymi. Wielkość porcji posiłku powinna wynosić mniej więcej 150-160 ml. Należy pamiętać, że schemat żywienia ma jedynie charakter orientacyjny, a nie są to ścisłe zalecenia, dlatego ilość pożywienia (ilość posiłków czy wielkość porcji) trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka. Kolejność podawania posiłków również nie ma większego znaczenia w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Jednak dzień lepiej zaczynać od mleka. Ważne aby posiłki podawać dziecku regularnie co około 3 godziny, z uwzględnieniem indywidualnych preferencji dziecka, ponieważ każde dziecko potrzebuje innej ilości czasu na trawienie takiej samej porcji posiłku.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Karmienie piersią a skaza białkowa

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.