banner

Triki w kuchni czyli jak zwiększyć wartość odżywczą naszych posiłków

Autor: Magdalena Kot

W naszej zabieganej codzienności często skupiamy się na przygotowywaniu tych samych, znanych i wypróbowanych przepisów. Często sięgamy po gotowe już dania oszczędzające nam czas i wysiłek. Czas na zmiany.

Planowanie posiłków to podstawa. Ziemniaki, ryż, makaron, kasze powinny stanowić ¼ naszego talerza. Wybieraj pełnoziarniste, nieprzetworzone produkty, zwiększając tym samym ilość witamin i minerałów przyjmowanych wraz z energią (kaloriami) tak charakterystyczną dla węglowodanów.

Błonnik pokarmowy będzie bonusem, za który podziękuje nam organizm. Następnie dorzuć porcję białka w postaci odtłuszczonego mięsa, ryby, jajka, fasoli lub innych strączkowych a na koniec udekoruj talerz ferią warzywnych barw. Nie na darmo zachęca się do ‘konsumpcji tęczy’ jako łatwego zapewnienia sobie większości witamin i minerałów bez zbytniego zastanawiania się i bez zbędnej kalkulacji czy aby na pewno dostarczam organizmowi wszystkiego czego potrzebuję.

Warzywa możemy spożywać na surowo lub w postaci ugotowanej. Należy mieć na uwadze fakt, że część witaminy C zostanie zniszczona podczas gotowania dlatego starajmy się gotować na parze.

Nie bójmy się mrożonek! Często zawierają one więcej witamin i składników odżywczych niż ich świeże odpowiedniki z uwagi na szybki proces przetwórczy i proces zamrażania.

Pamiętaj o nabiale! Trzy porcje dziennie dostarczą nam odpowiedniej ilości wapnia wspierającego kości. Dodatkowo kefir znalazł uznanie jako źródło zdrowej flory bakteryjnej dla zdrowego trawienia wyprzedzając pod tym względem specjalistyczne probiotyczne jogurty. Wybieraj niskotłuszczowe wersje a sery żółte spożywaj w małej ilości ( porcja wielkości pudełka zapałek/ ok 30g)

Wypróbuj nowe przepisy! Zastanów się czy jest coś co szczególnie chciałbyś wypróbować we własnej kuchni, zorganizuj spotkanie kulinarne w gronie przyjaciół, wyszukaj przepis na naszej stronie i wzbogać swój kulinarny repertuar. Badania zachowań behawioralnych udowadniają pozytywny wpływ gotowania na poczucie szczęścia i zwiększania poczucia własnej wartości.

A oto kilka rad jako podsumowanie:

- zredukuj ilość tłuszczu do smażenia i staraj się planować posiłki, które przygotujesz gotując, dusząc, grilując bądź zapiekając

-wykorzystaj sezonowe warzywa i owoce; podawaj je jako dodatek do głównego posiłku lub zjedz jako zdrową przekąskę

-sięgnij po mrożonki, baw się smakiem i kolorem!

-spożyj ok 2 łyżki oliwy extra virgin dziennie dodając ją do gniecionych ziemniaków lub surówek wzbogacając dietę w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe

-dodaj zmielone orzechy lub pestki dyni wzbogacając dietę w cenne witaminy z grupy B

-przygotuj sos do makaronu na bazie pomidorów; obróbka termiczna tego warzywa zwiększa ilość dostępnego likopenu, cennego karotenoidu, zmniejszającego występowanie chorób układu krążenia

-szukaj przepisów na ciasta, które wykorzystują daktyle lub suszone śliwki jako zamiennik rafinowanego cukru

-zredukuj dodatek soli; odkryj smak ziół i przypraw.

Smacznego!

inż. Magdalena Kot
Dietetyk

Przeczytaj także: Czerwone mięso – wróg czy przyjaciel?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.