banner

Wielkanoc rocznego dziecka

Autor: mgr inż. Natalia Kozielska

Święta Wielkanocne poza tym, że stanowią najważniejsze wydarzenie w Kościele Katolickim, są także okazją do przygotowania i kosztowania wspaniałych potraw, zarówno słonych jak i słodkich. Jednak, które z potraw wielkanocnych nadają się do spożycia przez roczne dziecko?

Jak na świąteczny stół przystało większość dań nie będzie lekkostrawna, a tym samym zalecana dla małych dzieci. Niemniej jednak w przypadku Świąt Wielkiej Nocy, potencjalne świąteczne menu wygląda zdecydowanie lepiej niż w Święta Bożego Narodzenia.

Roczny maluch może na co dzień spożywać następujące produkty (oczywiście dodatkowo poza mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym jeśli jest jeszcze karmione):

1. Białkowe produkty pochodzenia zwierzęcego:

- niewielkie ilości mleka krowiego (jako dodatek do przygotowywania pokarmów uzupełniających karmienie naturalne/ sztuczne);
- przetwory mleczne: kefir, jogurt, sery;
- całe jajko kurze (gotowane na twardo lub w innej formie, ale poddane denaturacji);
- mięso m.in. cielęcina, królik, drób;

2. Większość owoców i warzyw, w tym w umiarkowanych ilościach warzywa strączkowe - spożywane jako gotowane, gotowane na parze, duszone lub pieczone.

3. Produkty zbożowe tj. kasze, makarony, pieczywo – większość kasz oraz makaronów, z tym że najlepiej jest nie popadać w skrajności i nie karmić malucha tylko białym pieczywem albo białym makaronem. Podawajmy dziecku produkty naprzemiennie czyli np. raz białe pieczywo, raz razowe, a jeśli maluch chętnie je pieczywo ziarniste i dobrze je toleruje, to również możemy dziecku włączać do diety tego typu chleb:)

4. Napoje – podstawę powinna stanowić oczywiście woda niegazowana, ale możemy także podawać dziecku 100% soki przecierowe bez dodatku cukru (w ilości nieprzekraczającej 120 ml na dobę), herbaty owocowe oraz ziołowe, a także domowej roboty kompoty itp.

Nawiązując do powyższych treści, roczny maluch może spożywać już całkiem sporo różnych produktów. Natomiast oczywiście należy pamiętać o tym, aby skład posiłków był dostosowywany indywidualnie do każdego dziecka z uwzględnieniem tempa rozwoju dziecka, stanu uzębienia malucha, ewentualnych alergii i nietolerancji pokarmowych oraz umiejętności takiego małego szkraba, które potrafią się znacząco różnić od siebie w zależności od tego czy dzieci są karmione łyżeczką czy wg metody BLW.

Wracając do świątecznego menu, w którym większość dań nadaje się do spożycia przez roczne dziecko. Duża część zawiera w swym składzie jajo kurze, które zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, powinno było pojawić się dotychczas w diecie naszego malucha. Dlatego też potrawy tj. jaja na twardo z majonezem i szczypiorkiem czy żurek z białą kiełbasą i jajkiem, możemy podać swojemu dziecku, natomiast zwróćmy uwagę na przyprawy dodawane do zupy, dajmy maluchowi niewielką ilość kiełbasy (bez skórki!) i możemy podać np. tylko żółtko jaja ze względu na duże ilości białka kurzego występujące w potrawach wielkanocnych, a białko kurze jest bardzo silnym alergenem i nie każde dziecko je dobrze toleruje. A w przypadku jaj na twardo unikajmy dodatków tj. majonez i przyprawy.

Co więcej sałatka jarzynowa lub inne warzywne sałatki również jak najbardziej możemy podać Naszemu dziecku, z tym, że w niewielkiej ilości, z ograniczoną ilością majonezu i przypraw oraz z wykluczeniem silnie uczulającego selera, który często stanowi składnik tego typu sałatek.

Także wszelkie wędliny, kiełbasy czy pasztety – najlepiej podawać dziecku w niewielkich ilościach, zwłaszcza jeśli są kupne i nie znamy do końca ich składu. Natomiast jeśli są one przygotowywane w domu, wtedy wiemy co dokładnie znajduje się w naszych domowych wyrobach i możemy dziecku podac nieco więcej danej wędliny.

Słodycze. Wiele słodkości pojawiających się na wielkanocnym stole mogli byśmy podać już rocznemu dziecku, natomiast ze względu na dużą zawartość cukru oraz bakalii i orzechów, warto wstrzymać się jeszcze jakiś czas z podawaniem dziecku tego typu słodkich potraw. Warto świąteczne słodkości zamienić np. na deser owocowy tj. mus owocowy lub zapiekane owoce pod kruszonką. Co nie znaczy, że nie możemy maluchowi dać skosztować tego co spożywają inni domownicy.

Oczywiście w niniejszym artykule zostały przedstawione przykładowe potrawy i trzeba mieć na uwadze fakt, ze w każdym domu panuje inna tradycja i najprawdopodobniej potrawy znajdujące się na wielkanocnym stole również będą się od siebie różniły.

Niemniej jednak podczas wielkanocnego posiłku naszego rocznego dziecka obowiązują takie same zasady jak podczas codziennego żywienia dziecka a mianowicie: zdrowy rozsądek, umiar, znajomość przyzwyczajeń swojej pociechy oraz odniesienie do schematu żywienia niemowląt. Nasze dziecko samo nam zasygnalizuje czy będzie chciało coś zjeść i w jakiej ilości. Zaufajmy naszym maluchom i nie podawajmy im niczego na siłę.

mgr inż. Natalia Kozielska
Dietetyk

Przeczytaj także: Wielkanoc dla najmłodszych

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.