banner

Waga dziecka w pierwszym roku życia – ile powinno przybrać na wadze?

Autor: Magdalena Tęsiorowska

Prawidłowa waga i wzrost niemowlęcia są niezwykle ważne dla jego zdrowia i rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Każdy rodzic zastanawia się, czy jego maluch rozwija się odpowiednio do wieku, czy jego waga nie jest zbyt niska a wzrost zaburzony. Przyrost ciała niemowlęcia jest wyznacznikiem jego rozwoju, dlatego niezwykle istotne jest stałe monitorowanie tempa w jakim nasz maluch rośnie i się rozwija. Na każdym badaniu kontrolnym lekarz sprawdza wagę i wzrost dziecka i na tej podstawie może stwierdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo czy też wzrost jest zaburzony. Należy pamiętać, że każde niemowlę rozwija się w innym tempie, istnieją jednak ogólne wytyczne na podstawie których można ocenić czy rozwój dziecka jest prawidłowy. Warto zaznaczyć, że dzieci karmione naturalnie oraz niemowlęta żywiące się mlekiem modyfikowanym przybierają na wadze z różną prędkością. Zwykle oseski karmione piersią są szczuplejsze od dzieci odżywianych mlekiem modyfikowanym.

Ogólnie przyjęte normy informują, że dziecko w piątym miesiącu życia powinno podwoić swoją wagę urodzeniową. Normy te wskazują, że prawidłowo rozwijające się dziecko, które kończy pierwszy rok życia waży trzykrotnie więcej niż w chwili przyjścia na świat. Warto wspomnieć, że już w chwili narodzin waga dziecka może się wahać w szerokich granicach, zwykle od 2500 gramów do 4500 a nawet 5000 gramów. W ciągu pierwszych dni po porodzie dziecko traci nieco na wadze, jest to sytuacja normalna związana z adaptacją malucha do nowych warunków środowiska. Już po kilku dniach dziecko zaczyna przybierać na wadze i wyrównywać straty.

Istnieją czynniki, które wpływają na wzrost i wagę dziecka, należą do nich:

• Stan zdrowia malucha,
• Genetyczne uwarunkowania budowy ciała,
• Sposób odżywiania dziecka (karmienie naturalne vs sztuczne),
• Kondycja fizyczna dziecka,
• Konstrukcja psychiczna malucha

Różnice we wzroście oraz w wadze uzależnione są również od płci dziecka – dziewczynki z reguły są drobniejsze i mniejsze, zatem ich przyrosty masy ciała będą niższe w porównaniu do chłopców. Przez pierwsze 3-4 miesiące przyrosty masy ciała są największe: u dziewczynek średnio o 600 gramów miesięcznie, u chłopców nawet o 1000 gramów. Przez kolejny okres trwający około 5 miesięcy obserwuje się zwolnienie w nabieraniu masy, u dziewczynek waga wzrasta średnio o 400 gramów miesięcznie, u chłopców podobnie. W ostatnich miesiącach pierwszego roku dziecka tempo przybierania na wadze zmniejsza się jeszcze bardziej, u dziewczynek średnio o 200 gramów miesięcznie, u chłopców 300 gramów.

Podsumowując, po pierwszym roku życia waga dziewczynek powinna oscylować w przedziale 8-12 kg, zaś chłopców 8,5-13 kg. Wartości podane w artykule są tylko przybliżone, należy pamiętać, że nie zawsze za duży lub za mały wzrost i waga świadczą o nieprawidłowościach w rozwoju. Jeśli rodzice są drobnej budowy i mają szczupłą sylwetkę, to dziecko może nie mieścić się w przedziale wartości podanych powyżej.

mgr inż. Magdalena Tęsiorowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie w drugim i trzecim roku życia – informacje ogólne

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.