banner

W jakich warunkach dziecko powinno spożywać posiłki?

Autor: Paulina Tortyna

W zakresie żywienia dzieci oprócz prawidłowo zbilansowanych posiłków i ich regularności, bardzo ważne są warunki w jakich dzieci spożywają pokarm. Odpowiednia atmosfera czy miejsce, w którym dziecko je, mogą różnie wpływać na jego apetyt. Poniżej znajdują się wskazówki dla rodziców
i opiekunów, które pomogą zapewnić dziecku odpowiednie warunki do spożywania posiłku.

Przed podaniem posiłku dziecko należy wprowadzić w dobry, pogodny nastrój i zainteresować jedzeniem np. przez udział w nakrywaniu stołu czy rozmowę o tym, jakie to smaczne danie otrzyma do spożycia.

Przed jedzeniem nie należy zakłócać spokoju dziecka nieprzyjemnymi zabiegami, a zwłaszcza krzykiem czy karą. Takie sytuacje stresowe wpływają na zahamowanie wydzielania soków trawiennych na czas ok 20-30 min, a co za tym idzie również na zahamowanie łaknienia.

Rodzice czy opiekunowie nie powinni się dzielić z dzieckiem silnymi wrażeniami przed czy w trakcie posiłku. Nie należy dawać dzieciom nowych zabawek, książek czy witać i wprowadzać gości do pomieszczenia, w którym dziecko je. Takie sytuacje wpływają na dzieci pobudzająco i odciągają ich uwagę od jedzenia.

Bardzo ważne jest aby podając posiłki dzieciom zwracać uwagę na staranne i prawidłowo przygotowane potrawy. Apetyczne, barwne dania, ciekawie ułożone na talerzyku zwiększają ciekawość i zainteresowanie dziecka jedzeniem. Dlatego nie należy podawać dzieciom starszym tzw. „papek”, które obecne są w karmieniu niemowląt, a dać dziecku możliwość, aby wyraźnie widziało na talerzyku składowe części posiłku. Oczywiście czasami rodzice muszą korzystać z miksowanych potraw jeśli chcą dziecku „przemycić” wartościowy składnik, za którym dziecko nie przepada.

Dziecko powinno jeść w wygodnej pozycji. Jeśli maluch je przy ogólnodostępnym stole to powinien mieć odpowiednio podwyższone krzesło. Starszym dzieciom warto zapewnić niski stoliczek dostosowany do wzrostu i odpowiednie krzesełko. Ważne jest również, aby dzieci siadały do estetycznie przygotowanych i czystych stołów. Talerzyki i kubeczki powinny być barwne czy ozdobione elementami interesującymi dziecko.

Wpływ na żywienie ma również aktywność fizyczna i zabawa. Hamująco na apetyt malucha może zadziałać zbyt męczący i źle zorganizowany spacer przed posiłkiem. Jeśli dziecko było za ciepło ubrane czy spacer był za długi, bez przerw na odpoczynek to dziecko będzie jadło bez apetytu i może nie zjeść należnej mu porcji. Dziecko powinno odpocząć po spacerze ok 20-30 minut, zanim siądzie do obiadu czy kolacji.

Również po bardzo ruchliwej i emocjonującej zabawie dziecko powinno odpocząć, zanim zasiądzie do stołu. Zabawa powinna być zakończona przed posiłkiem, a nie tylko przerwana na jego czas, ponieważ dziecko będzie pochłonięte myślami o zabawie i czekającymi na niego współtowarzyszami.
Starsze dzieci po posiłku powinny mieć chwilę na odpoczynek czy swobodną, spokojną zabawę zanim zajmą się swoimi obowiązkami np. odrabianiem lekcji.

mgr inż. Paulina Tortyna
Dietetyk

Przeczytaj także: Bazylia – aromatyczne zioło pełne słońca

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.