banner

Kolka niemowlęca a dieta mamy karmiącej

Autor: Paulina Roziewska

Kolka to powszechna dolegliwość pojawiająca się u niemowląt. Objawia się napadowym, nadmiernym, ciężkim do uspokojenia płaczem. Atak kolki pojawia się znienacka i może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Zazwyczaj pojawia się około 3 tygodnia życia i trwa przez około 3 miesiące (mniej więcej 100 dni). Bywa, że dokucza starszym niemowlętom. Zwykle rozpoczyna się w popołudniowych i wieczornych godzinach – wtedy dziecko bardzo płacze, pręży się, podkurcza nóżki, a brzuszek może być twardy i powiększony. Najintensywniejsze ataki kolki występują między 6 a 8 tygodniem życia. Jej objawy można łagodzić. Okazuje się, że dieta matki ma zasadnicze znaczenie w jej łagodzeniu.

Etiologia tej dolegliwości nie została poznana do końca. Do dziś wiadomo, że przyczynami zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego dziecka i nieprzyjemnych, wręcz bolesnych skurczów jelit, może być nietolerancja laktozy, alergia na białko mleka krowiego, czy nieprawidłowa technika karmienia piersią. Ogromne znaczenie odgrywa dieta karmiącej mamy, zatem zapoznajmy się z zasadami dietetycznymi, które łagodzą a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia ataku kolki.

• Przerwy miedzy karmieniami powinien określać noworodek, średnio co 2 – 3 godziny. Jest to tzw. karmienie piersią „na żądanie”.

• Dieta mamy powinna składać się z lekkostrawnych produktów. Kolkę mogą wywołać ciężkostrawne, tłuste, pikantne, drażniące układ pokarmowy potrawy. Unikaj zatem kapusty, cebuli, czosnku, ostrych przypraw, smażonych potraw, wzdymających warzyw – fasoli, grochu. Po konsultacji z lekarzem można ograniczyć spożywanie produktów, które najczęściej skutkują alergią u dzieci, czyli przetworów mlecznych, truskawek, czekolady, jajek. Jeżeli dziecko nie toleruje laktozy, zapewne będziesz musiała zrezygnować z produktów mlecznych.

• Zrezygnuj z potraw powstałych z surowych jajek, ryb i mięsa – są nie tylko ciężkostrawne, lecz mogą także wywołać zatrucie pokarmowe u dziecka.

• Wykorzystaj w kuchni zioła poprawiające trawienie – tymianek, koperek, bazylia, natka pietruszki. Polepszają one smak potraw. Bez obaw można stosować także sok z cytryny, który wzbogaci Twoją dietę w witaminę C oraz cynamon, który zmniejszy poziom glukozy we krwi.

• Powinnaś zrezygnować z picia kawy i mocnej herbaty. Napoje te zawierają teinę i kofeinę, które mogą dodatkowo pobudzić lub rozdrażnić maluszka. Wyeliminuj także alkohol, napoje energetyzujące i colę.

• Nie spożywaj zbyt dużych porcji owoców, a także nie pij nierozcieńczonych soków owocowych. Zbyt duża ilość zawartych w nich węglowodanów prostych może skutkować nasileniem bólu brzucha Twojego maluszka. Twoja dieta powinna zawierać borówki, jagody, jeżyny, maliny, winogrona.

• Ogranicz spożywanie słodyczy, które nasilają objawy kolki, przy czym nie dostarczają żadnych korzystnych składników odżywczych.

• Wyeliminuj papierosy. Nikotyna jest związkiem chemicznym silnie drażniącym dziecko. Zwiększa także prawdopodobieństwo rozwoju wielu chorób.

Co przyniesie ulgę?

Dowiedziono, że istotną redukcję dolegliwości związanych z atakiem kolki przynosi wprowadzenie mieszanek mlecznych o dużym stopniu hydrolizy. Poza tym praktykowanie przez karmiące mamy tzw. diety hipoalergenowej, a więc eliminującej jaja, mleko, soję, orzechy, pszenicę i ryby, znacząco skróca czas płaczu dziecka. Dla wyciszenia dolegliwości charakterystycznych dla wieku niemowlęcego poleca się stosować naturalne zioła. Ulgę naszemu maluszkowi może przynieść podawanie herbaty na bazie wyciągu z rumianku, werbeny, kopru włoskiego i mięty. Jeśli jesteś mamą, która karmi piersią i sama pijesz ziołowe herbaty, substancje aktywne z ziół mogą przedostawać się do twojego pokarmu. Dzięki temu Twoje mleko nabiera korzystnych dla maluszka właściwości, które łagodzą objawy kolki.

W przypadku większości niemowląt kolka mija najpóźniej po 3 miesiącu życia, więc nie zamartwiaj się tym, że twoje maleństwo może mieć kolkę. Każde dziecko indywidualnie toleruje składniki diety swojej mamy. Bywa, że mama może jeść w zasadzie wszystko, a jej dziecko nie ma żadnych dolegliwości bólowych.

Jednak należy pamiętać, że kolkę mogą mieć także niemowlęta karmione sztucznie. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą mieć nietolerancję lub alergię pokarmową na określone składniki diety. U tych dzieci nawet częściej spotyka się kolki. Dlatego, jeśli nie występują żadne przeciwwskazania do karmienia piersią, pamiętaj, że Twoje mleko to najlepszy pokarm dla malucha.

mgr Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Znaczenie kwasu foliowego w diecie przyszłych matek

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.