banner

Ksylitol zamiast cukru

Autor: Magdalena Tęsiorowska

Nie od dziś wiadomo że wszyscy lubimy smak słodki, a dzieci w szczególności. Dlatego nasze maluchy tak chętnie pałaszują wszelkiego typu ciasteczka, lizaki czy cukierki. Jako świadomi rodzice wiemy jednak, że tego typu jedzenie jest niezdrowe, gdyż dostarcza dziecku nadmiernych ilości kalorii jednocześnie nie stanowiąc żadnej wartości odżywczej. Liczne publikacje i raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) donoszą iż na świecie szerzy się epidemia nadwagi i otyłości już u najmłodszych dzieci. Głównym powodem epidemii jest źle zbilansowana dieta, w której przeważają słodycze i słodkie, gazowane napoje.

Czy mamy wykluczyć z diety naszego malucha wszystkie pokarmy i napoje słodkie lub dosładzane cukrem, miodem i innymi słodzikami? Niekoniecznie. Istnieją naturalne substancje słodzące o obniżonej wartości kalorycznej, które smakują i nie szkodzą naszym maluchom, jednym z takich związków jest ksylitol.

Ksylitol – z czego jest pozyskiwany?

Ksylitol jest alkoholem cukrowym pozyskiwanym z drzewa brzozy. Skąd wziął się pomysł otrzymywania cukru drzewnego? Otóż jego historia sięga czasów drugiej wojny światowej i terenów obecnej Finlandii, w której odczuwano braki cukru. To właśnie wtedy naukowcy wyekstrahowali białą, słodką substancję wyglądem przypominającą tradycyjny cukier – ksylitol wszedł do powszechnego użycia. Ksylitol zbudowany jest z pięciu atomów węgla, nie fermentuje on w przewodzie pokarmowym. Zaletą związku jest jego niski indeks glikemiczny, przez co utrzymuje insulinę w organizmie na stałym poziomie (bezpieczny do stosowania dla diabetyków).

W przyrodzie ksylitol znajdziemy w małych ilościach w owocach, grzybach, niektórych warzywach. Ksylitol jest dobry dla redukcji masy ciała, ponieważ dostarcza organizmowi o 40% mniej kalorii w porównaniu do cukru, a jest równie słodki. Kolejną niewątpliwą zaletą tej substancji jest jej zasadowy charakter (nie zakwasza organizmu) oraz dobroczynny wpływ na profilaktykę próchnicy zębów u dzieci. Ten naturalny słodzik zwiększa przyswajanie wapnia i magnezu z krwi dostarczanych wraz z pożywieniem. Udowodniono, że ksylitol jest bezpieczny w stosowaniu u dzieci cierpiących na mukowiscydozę. Trwają badania naukowe nad bezpieczeństwem ksylitolu, na chwilę obecną związek ten nie posiada żadnych znanych właściwości toksycznych.

Ksylitol – kiedy wprowadzić do diety naszego maluszka?

Mimo licznych zalet należy podchodzić ostrożnie do tego zastępnika cukru. Jest on lepiej tolerowany u dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Nie zaleca się całkowitego zastąpienia tradycyjnego cukru ksylitolem u maluchów poniżej trzeciego roku życia, można jednak stopniowo wprowadzać słodzik do diety, tym samym zmniejszając ilość rafinowanego cukru w żywieniu naszych maluszków. Tym sposobem można powoli przyzwyczajać dziecko do nowego, nieco odmiennego smaku słodkiego. Główną wadą słodzika jest jego wysoka cena, należy jednak pamiętać iż wystarczy odrobina ksylitolu by zmienić smak potrawy na słodki, zatem jest to wydajny słodzik.

mgr inż. Magdalena Tęsiorowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Pierwsze owoce w diecie dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.