banner

Przyczyny wypadania włosów u dzieci

Autor: Beata Smulska

Wielu dorosłych kojarzy łysienie, wypadanie włosów u dzieci jedynie czymś złym, z bardzo poważną chorobą jak białaczka, rak, chemioterapia. Tymczasem przyczyny łysienia u dzieci mogą być bardzo różne, prawie zawsze są trudne do jednoznacznego określenia, ale rzadko niebezpieczne dla życia. Widoczne przy myciu lub czesaniu wypadanie włosów jest zwykle zjawiskiem normalnym. Każdego dnia określona liczba włosów „starzeje się” i wypada, a w ich miejsce z cebulek wyrastają nowe. W pewnych sytuacjach wypadanie włosów może być jednak nadmierne i wtedy wymaga porady lekarskiej.

Przyjmuje się, że przeciętna liczba włosów na ludzkiej głowie wynosi ok. 100 tys., a za normalną uznaje się utratę do 100 włosów na dobę. Niepokój powinno jednak wzbudzić długotrwałe wypadanie kosmyków w ilości większej niż 70-100 włosów dziennie, nagłe pojawienie się lub nasilenie tego zjawiska czy też dysproporcja pomiędzy wypadaniem włosów i odrastaniem nowych.

Główne przyczyny łysienia u dzieci to:

- łysienie plackowate;
- trichotillomania (niemożność powstrzymania się od wyrywania włosów);
- łysienie telogenowe;
- choroby skóry powodujące przerzedzenie się włosów;
- Hypotrichosis simplex (choroba genetyczna).

Łysienie plackowate

Przyczyna tej choroby jest bardzo trudna do ustalenia. Często impulsem do rozpoczęcia procesu jest silny stres lub traumatyczne przeżycie, ale nie jest to regułą. Do łysienia plackowatego może przyczyniać się obciążenie genetyczne - występowanie tego schorzenia w rodzinie. Często łysienie wynika z zaburzeń autoimmunologicznych, czyli zaburzeń układu odpornościowego, który z niewyjaśnionych przyczyn zaczyna atakować własne komórki organizmu. Wówczas mieszki włosowe zmniejszają się, a włosy nie wyrastają ponad skórę głowy. Czasami za łysienie plackowate u dzieci odpowiadają choroby, np. alergia pokarmowa, choroby pasożytnicze czy zaburzenia hormonalne, np. w obrębie tarczycy. Leczenie łysienia plackowatego jest zależne od przyczyny i za każdym razem inne. Stosuje się wówczas m.in. leki o działaniu immunosupresyjnym i przeciwzapalnym, takie jak kortykosteroidy i cyklosporyny. W przypadku łysienia jako pochodnej innej choroby, wyleczenie podstawowej dolegliwości daje efekt w postaci odrastania włosów.

Trichotillomania

Choroba ta jest związana zazwyczaj z zaburzeniami emocjonalnymi, podobnie jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Polega na tym, że dziecko nie jest w stanie powstrzymać się przed wyrywaniem włosów. W tym przypadku leczenie polega na psychoterapii oraz na różnych metodach relaksacji i nauce rozładowywania napięcia.

Łysienie telogenowe

Tym schorzeniem mogą być dotknięte również dzieci, nie tylko dorośli. Powodem może być ostatnio przebyta ciężka choroba, zwykle z wysoką gorączką, zabieg chirurgiczny, nagła utrata wagi lub stres emocjonalny. W ten sposób dziecko nagle może stracić dużo włosów w około sześć tygodni do trzech miesięcy. Dzieci cierpiące na łysienie telogenowe tracą włosy często w dużych kępach przez kilka tygodni lub miesięcy, do tego stopnia, że ich włosy mogą być znacznie cieńsze i osłabione jeszcze przez duży upływ czasu później.

Inne przyczyny wypadania włosów, np. zatrucie metalami ciężkimi

Do tych przyczyn zalicza się między innymi: zaburzenia tarczycy (nadczynność), również schorzenia jak toczeń rumieniowaty układowy, cukrzyca, lub niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedożywienia, niedoboru witamin, nieprawidłowości budowy trzonu włosa, co zwykle prowadzi do łatwego uszkodzenia włosów – są suche, łamliwe wypadają końce włosów. Metale ciężkie mogące wpłynąć na wypadanie włosów to tal, rtęć, arsen. ostre choroby zakaźne, np. dur brzuszny, też może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów u dzieci. U małych dzieci, mających dostęp do piwnic, należy wykluczyć ewentualne zatrucie trutką na szczury, która zawiera tal, bardzo toksyczną substancję. Inne przyczyny łysienia u dzieci i młodzieży obejmują grzybicę skóry głowy, która jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Jest ona łatwa do rozpoznania we wczesnym stadium, ponieważ towarzyszy jej zaczerwienienie skóry głowy, swędzenie i oczywiście utrata włosów.

mgr inż. Beata Smulska
Dietetyk

Przeczytaj także: Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.