Nasi eksperci

Wyszukaj przepis

Zadaj pytanie

Nie wiesz jak karmić roczne dziecko, dziecko nie chce jeść warzyw.

Zadaj pytanie

Dodaj swój przepis

Znasz smaczne zdrowe przepisy?
Twoją zupę zje nawet największy niejadek?


Dodaj przepis

Informacje żywieniowe dla dzieci: 1,5 - 3 lat

Dzieci w wieku powyżej 6 lat są już mniej zależne od rodziców. Same coraz częściej decydują o rodzaju i częstotliwości spożywanych pokarmów. Rówieśnicy, media, moda a także duża dostępność do różnorodnej żywności powoduje częste sięganie po niezdrowe produkty i przejadanie się wśród dzieci.

  • Okres powyżej 6 roku życia wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, ale i ze zwiększonym apetytem.
  • Nadmiernemu spożywaniu posiłków towarzyszy często brak aktywności fizycznej. Dlatego zadbaj zarówno o właściwe odżywianie jak i o odpowiednią dawkę ruchu dla swojego dziecka.
  • Główne zalecenia dotyczące żywienia są takie same we wszystkich grupach wiekowych.
  • Do picia warto podawać dziecku wodę niegazowaną, herbatki owocowe, ziołowe, soki pomarańczowe 100% lub warzywne przeznaczone dla dzieci. Codziennie maluch powinien wypijać około 1 l na 10 kg masy ciała i około 30 ml na każdy następny kilogram.
  • Uważaj na zbyt częste sięganie przez Twoje dziecko po produkty o dużej zawartości cukru i tłuszczów (zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych), które sycą, ale też dostarczają znikomych ilości składników pokarmowych.
  • Edukuj dziecko w zakresie właściwego odżywiania i zachęcaj je do wartościowych produktów, ale nie naciskaj, bowiem może to przynieść efekt odwrotny od zmierzonego.