Nasi eksperci

Wyszukaj przepis

Zadaj pytanie

Nie wiesz jak karmić roczne dziecko, dziecko nie chce jeść warzyw.

Zadaj pytanie

Dodaj swój przepis

Znasz smaczne zdrowe przepisy?
Twoją zupę zje nawet największy niejadek?


Dodaj przepis

Problem z żywieniem 8 miesięcznej dziewczynki

Autor: Alicja Hojda

Witam, Proszę o radę czym jeszcze mogę karmić moje 8 miesięczne dziecko? Córka jakiś czas temu odrzuciła mleko z butelki(od początku piła mm), musi być zagęszczone, podane łyżeczką. Na śniadanie podaję jej ok 180 ml kaszki na mleku (jaglana, 8 zbóż z odrobiną owoców), ok południa ok 180 ml kaszki orkiszowej na mleku z owocami, potem obiadek, ok 160 ml i przed snem ok 180 ml sinlacku. Codziennie je to samo, dodam jeszcze, że córka ma skazę białkową, nie lubi samych owoców, ciągle je papki. Nie mam pojęcia co mogę jej jeszcze dać aby trochę odbiec od tych kasz, aby urozmaicić jej jadłospis. Ogólnie córka nie lubi jeść, nie interesują ją nowe smaki, nie bierze jedzenia do rąk. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,

według obowiązującego schematu żywienia dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym ośmiomiesięczne dziecko powinno w ciągu dnia zjadać:

• 1 raz 180 ml mleka z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (ok. 6 g/100 ml)
• 2 razy po 180 ml mleka z dodatkiem bezglutenowego kleiku (ok. 6 g/100 ml)
• 1 raz 200 ml zupki (przecieru jarzynowego) z 10-15 g mięsa lub ryby (1-2 razy w tygodniu) + ½ żółtka co drugi dzień
• 1 raz 150 g kaszki na mleku
• 1 raz przecier owocowy lub sok przecierowy (nie więcej jak 150 g)

Posiłki powinny być urozmaicone, bo tylko wtedy jest możliwość dostarczenia z pożywieniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Być może Pani córeczka nie ma apetytu, ponieważ dostaje posiłki zbyt „treściwe” – mocno zagęszczone. Skoro chętnie je z łyżeczki, to może warto spróbować podawać mniej zagęszczone mleko z kubeczka. Zamiast kasz można podawać kleiki (ryżowy, kukurydziany) na mleku. Jeśli jednak malucha bardziej interesują stałe pokarmy, można w tym momencie zacząć wprowadzać też ryż, kaszę gryczaną niepaloną, krakowską. Gdy pojawiły się pierwsze ząbki nie trzeba ich miksować na papki, wystarczy by były dobrze ugotowane.

Zamiast owoców czy soku można przygotować kisiel owocowy lub kleik na wodzie z owocami lub kaszkę na wodzie zmiksowaną z owocami. Zamiast jednego posiłku w postaci mieszanki mlecznej z dodatkiem kaszki można przyrządzić kisiel mleczny na mieszance z dodatkiem żółtka (zamiast żółtka do zupki).

Dziecko uczy się wszystkiego przez naśladownictwo, także jedzenia. Aby więc zachęcić je do próbowania nowych smaków, do samodzielnego chwytania jedzenia, trzeba sadzać je przy wspólnym stole podczas głównych posiłków, wtedy gdy je cała rodzina.

Podając nowe produkty nie należy się zrażać, gdy maluch odmawia jedzenia, tylko za kilka dni spróbować znowu (i tak aż do skutku). Trzeba przy tym pamiętać, by nie proponować nowości gdy dziecko jest bardzo głodne lub gdy jest najedzone. Bo wtedy mamy małe szanse na powodzenie.
Jeśli córka prawidłowo przybiera na wadze, jest zdrowa, to nie ma powodu by się martwić tym, że nie interesuje ją jedzenie. W tym okresie życia dziecko ma tyle interesujących rzeczy do poznania wokół siebie, że szkoda mu czasu na posiłki.

Aby jednak miała Pani pewność, że córka otrzymuje wszystkie składniki pokarmowe we właściwych ilościach, zachęcam do skorzystania z szerokiej oferty zarówno nauki układania jadłospisów, jak i gotowych jadłospisów proponowanych na naszej stronie.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Tradycyjne masło fińskie w pełni naturalne

Menu dla dziecka na 30 dni