banner

Prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna mogą zapobiec późniejszej osteoporozie

Autor: Małgorzata Bieńkowska

Osteoporoza jest uważana za główny problem starszych osób, jednak najbardziej istotnym momentem w życiu, aby zapobiec tej chorobie jest okres dzieciństwa i młodzieńczy. Znajomość pewnych faktów może uchronić Twoje dzieci przed tą długotrwałą chorobą kości. Większość osób chorujących na osteoporozę to kobiety (80%).

W czasie, gdy rozwój kości osiąga swój szczyt, nastolatkowie gromadzą ponad 25% swojej dorosłej masy kości. Nieprzyjemną rzeczywistość stanowi fakt, że okres ten jest często obfity w nieprawidłowe nawyki żywieniowe, np. produkty typu Fast – foods zastępują w codziennym jadłospisie posiłki wartościowe przygotowywane w domu, a cola zastępuje bogate w wapń i witaminę D mleko. Dostępne są wyniki badań świadczące o tym, że liczba złamań wśród dzieci zwiększyła się na przełomie ostatnich 40 lat. Niewiadomo jednak czy jest to efekt zmian w aktywności dziecięcej czy obniżeniu jakości diety.

Zwiększone spożycie wapnia zwiększa gęstość mineralną kości u dzieci i młodzieży. Jednak wraz ze wzrostem dziecka, spada jego spożycie wapnia, dużo poniżej zalecanych ilości i zmniejsza się jeszcze bardziej gdy dzieci osiągają wiek młodzieńczy. Normy wyznaczone przez Instytut Żywności i Żywienia zalecają większe ilości wapnia dla dziewczynek gdyż są one w grupie większego ryzyka zachorowania na osteoporozę niż chłopcy w wieku późniejszym.

Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje spożycie 8 filiżanek mleko o obniżonej zawartości tłuszczu dziennie dla dzieci między 4 a 8 rokiem życia, aby zrealizować dobowe zapotrzebowanie na wapń i witaminę D i 8 – 10 filiżanek dziennie dla młodzieży. Należy zapewnić wystarczające spożycie produktów mlecznych, roślinnych bądź produktów wzbogacanych w wapń Źródła wapnia w diecie bezmlecznej.

Spożycie odpowiednich składników odżywczych jest niezwykle ważne w prewencji osteoporozy, jednak dopiero w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną można tę kombinację uznać za klucz do sukcesu. Badania wykazały że dzieci (w wieku 8 – 11 lat), które codziennie wykonywały 25 – 40 minut energicznej aktywności fizycznej oraz przyjmowały z pożywieniem 700 – 800 mg wapnia miały największą masę kośćca. Wyniki sugerowały także, że im mniejsze spożycie wapnia tym większy powinien być kładziony nacisk na aktywność fizyczną.

Siatkówka została uznana za dyscyplinę przynoszącą największe korzyści dla kości, następnie pojawił się jogging. Z kolei jazda na rowerze i pływanie miało najmniejszy wpływ na budowę masy kostnej.

A oto w pigułce, sześć najważniejszych rad jak zapobiec osteoporozie u swojego dziecka:

1. Upewnij się, że Twoje dziecko otrzymuje odpowiednią ilość wapnia i witaminy D z pożywieniem (mogą być też produkty wzbogacane, czy suplementy w odpowiednich przypadkach);
2. Polecaj urozmaiconą, zdrową dietę, zawierającą owoce, warzywa, produkty zbożowe z pełnego przemiału, chude mięso, niskotłuszczowe produkty mleczne;
3. Zachęć dziecko to uprawiania 60 minutowej aktywności fizycznej codziennie, 20 – 30 minut powinny obejmować energiczne ćwiczenia.
4. Odwiedź młodą osobę od palenia tytoniu, które jest związane z niską masą kostną.
5. Odwiedź młodą osobę od picia alkoholu, które także obniża masę kostną.
6. Uważaj na odchudzanie młodych dziewcząt lub diety alternatywne, które mogą prowadzić do niedożywienia i negatywnie wpływać na zdrowie kości.

Kierując się tymi prostymi wskazówkami każdy rodzic może uchronić swoje dziecko od osteoporozy w wieku późniejszym. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dorosłego człowieka rozpoczyna się w dzieciństwie.

Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Niedobór magnezu oraz wapnia w diecie 7 letniej dziewczynki

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.