Dieta matki karmiącej - skaza białkowa u dziecka

Autor: Monika Hajduk

Co jeść (karmie piersią), gdy dziecko ma skazę białkową? Czy wolno mi jeść jakieś owoce? Czy muszę mieć jakąś specjalną dietę?


Witam,

Dieta przy stwierdzonej skazie białkowej u dziecka zakłada eliminację mleka oraz jego wyrobów, takich jak: sery, masło, margaryna, śmietana, jogurty.

Nie można spożywać produktów należących do tej grupy oraz tych, które ze względu na swoje właściwości nie są wskazane w diecie każdej mamy karmiącej (o nich więcej w artykule Czego nie należy spożywać jak się karmi piersią?).

W Pani diecie nie powinno znajdować się także białko jaja (żółtko jest dozwolone). Jeżeli została zdiagnozowana alergia na białko krowie niezbędna jest także eliminacja mięsa i wędlin wytwarzanych z tego gatunku zwierząt.

Powinna Pani także wybierać ciemniejsze gatunki pieczywa, bowiem bułki pszenne (tzw. kajzerki), pieczywo cukiernicze i półcukiernicze (np. chałki, bułki maślanki) zawierają często dodatek mleka, masła czy serwatki.

Mięsa proponuję piec samemu (np. schab, polędwica). Te kupne są często "wzbogacane" w różne produkty białkowe z dodatkiem mleka. Należy uważać na niektóre produkty mięsne np. parówki, wędliny, które w swym składzie mogą zawierać izolaty białek mleka.

Z warzyw i owoców należy tylko wyeliminować te, które nie są wskazane w diecie każdej mamy karmiącej tj. cytrusy, truskawki, warzywa wzdymające, o intensywnym zapachu.

Zachęcam także do dokładnego czytania etykiet produktów spożywczych i zwracania uwagi na to, czy nie znajdują się w nich potencjalne alergeny (np. mleko w proszku).

Śniadania i kolacje mogą składać się z produktów zbożowych (chleb i bułki graham, pszenno-żytnie, żytnie, razowe, pełnoziarniste), produktu białkowego w postaci wędliny (najlepiej pieczonej samodzielnie) oraz dozwolonych warzyw.
W Pani diecie nie powinno zabraknąć też kolorowych, smacznych sałatek z dodatkiem np. kurczaka.

Poniżej załączam podsumowującą tabelę produktów niewskazanych przy zdiagnozowanej skazie białkowej u dziecka karmionego mlekiem matki.

Produkty i potrawy niedozwolone:

Napoje: czekolada w proszku (zawiera w składzie mleko)
Mleka i sery: mleko, sery, śmietany krowie, i wszystkie które po sprawdzeniu alergizują, produkty zawierające w swoim składzie mleko, lub białka mleka, mleko sojowe w niektórych przypadkach, sery kozie (mogą zawierać mleko w ilości do 1/3 całkowitego składu mleka), budynie
Mięso i ryby – produkty potencjalnie wzbogacone w izobaty białek mleka np.: parówki, mielonki itp.
Tłuszcze – majonez, masło, masła roślinne z dodatkiem masła, kremy, sosy sałatkowe
Owoce – jak wszystkie niewskazane w diecie mamy karmiącej
Warzywa i rośliny strączkowe - gotowe sałatki z majonezem, warzywa z puszki, konserwowe, proszę czytać etykiety składu, puree ziemniaczane z proszku zawiera mleko), kiszona kapusta i ogórki (często są ubijane z serwatką)
Słodycze: kremy zawierające mleko, słodycze z dodatkiem mleka, lody, masła orzechowe zawierające mleko
Pieczywo i inne zbożowe – Bułki pszenne (zawierają mleko), chałki, bułki słodkie, pieczywo półcukiernicze, płatki śniadaniowe np.: kukurydziane (nieraz dodatek mleka), pieczywo chrupkie, krakersy, paluszki, makarony (często zawierają mleko)
Inne – proszki do pieczenia (produkowane są często na bazie mleka), buliony, musztardy, ketchup, zupy w proszku wszystko co może zawierać knedle (kluski) – z dodatkiem mleka, niektóre leki np.: witaminy.

mgr Monika Hajduk
Dietetyk

Jeśli będzie Pani miała problemy z ustaleniem pełnowartościowej diety zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Ułożymy dla Pani wzorcowy jadłospis. Jadłospis jakościowy na 7 dni

Przeczytaj także: Dieta w pierwszym miesiącach po porodzie

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl