Pierwsza zupka i soczki w diecie dziecka

Autor: Monika Hajduk

Witam!
Mam wnusia, który skończy 4 maja 4 miesiące. Czy mogę podawać mu już zupki z marchwi? Czy podawać zupkę łyżeczką, czy butelką?
Mam warzywa mrożone, są z własnej działki, czy mogę je podawać dziecku? Jakie podawać mu soczki i soczki jakiej firmy są najlepsze?
Sama już nie pamiętam co podawać dzieciom, bo moje dzieci mają już po trzydziestce.
Pozdrawiam.

Według aktualnego (2007) modelu żywienia niemowląt i schematu sztucznego żywienia niemowląt pierwsze posiłki uzupełniające można podawać dziecku od 5 miesiąca życia. Dotyczy to także zupy jarzynowej lub przecieru jarzynowego. Zobacz więcej: Jak żywić niemowlaka?, Aktualny (2007) model żywienia niemowląt karmionych piersią, Aktualny (2007) schemat sztucznego żywienia niemowląt, .

Pierwsza zupka jarzynowa powinna składać się z marchewki, pietruszki, ziemniaka, odrobiny koperku i składnika tłuszczowego (wysokiej jakości masła, oliwy z oliwek lub niskoerukowego oleju rzepakowego). Do pierwszej zupki w życiu dziecka można dodać trochę ściągniętego z piersi pokarmu, wówczas będzie ona smakiem przypominać mleko mamy. Taką zupkę powinno się przechowywać w lodówce nie dłużej niż przez dwa dni.

Zupki jak najbardziej można podawać dziecku łyżeczką, co stymuluje proces gryzienia i żucia.

W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepiej podawać mu gotowe przetwory warzywno-owocowe, gdzie sprawdzone są pochodzenie warzyw i skład posiłku. Ze względu na zagrożenie zatruciem środkami ochrony roślin zaleca się stosowanie gotowych przetworów owocowych i warzywnych do ukończenia przez dziecko 1 roku życia lub korzystać w tym okresie ze sprawdzonych upraw i hodowli. W następnych okresach życia można przygotowywać dziecku posiłki na bazie warzyw z własnego ogródka – potencjalne zagrożenie zatruciem nie jest już takie duże.

Odnośnie tematu soczków zachęcam do lektury artykułu: Soki własnej roboty w diecie niemowlaka, gdzie ten temat był już poruszany. Nie możemy reklamować konkretnych firm, dlatego nie przywołamy żadnej nazwy tychże produktów. Podczas kupowania napojów należy jednak zwrócić uwagę czy mamy do czynienia ze 100% sokiem, czy nektarem, który zawiera dodatkową ilość dodanego cukru.

mgr Monika Hajduk
Dietetyk


Przeczytaj także:
Zasady rozszerzania diety
Jak rozszerzać dietę?
Rozszerzanie diety cd.
Soki własnej roboty w diecie niemowlaka
Jak gotować posiłki dla niemowląt?
Ja przygotować pierwsze stałe posiłki w domu?
Gluten
Gluten w pytaniach i odpowiedziach
Gluten w posiłkach dziecka
Posiłki uzupełniające w diecie 5,5 miesięcznego dziecka


Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl